bazarnews

کد خبر: ۱۰۳۶۴۲
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱
اصلاح سیاست ارز 4200 تومانی که دولت سیزدهم تصمیم به اجرای آن گرفته است، الزاماتی دارد که برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید رعایت شود.

سال ۹۷ دولت دوازدهم تصمیم به اجرای سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفت. در این مدت بار‌ها و بار‌ها کارشناسان اقتصادی ناکارآمدی این سیاست را به دولتمردان گوشزد کرده اند. اما دولت گذشته تمایل چندانی به اصلاح این سیاست نداشت و همین مساله منجر به ادامه یک سیاست غلط شد.

کوچک شدن سفره مردم، اصابت نکردن یارانه پرداختی به جامعه هدف، ایجاد رانت و فساد و... از جمله اصلی‌ترین ایرادات مربوط به این سیاست است که کارشناسان اقتصادی بر آن تاکید داشته اند.

* سفره مردم خط قرمز دولت سیزدهم

آیت الله سید ابراهیم رییسی، رئیس جمهور در همین زمینه می‌گوید: خط قرمز دولت سفره مردم است، تا زمان تصمیم گیری نهایی به منظور تغییر نظام توزیع این یارانه و جبران خدمات آن، هیچ تغییری در شیوه اعطای یارانه صورت نمی‌گیرد.

طبق برآورد‌های صورت گرفته در مجلس شورای اسلامی، با حذف ارز ترجیحی رقمی حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد عائد دولت می‌شود. حداقل ۵۰ درصد این رقم باید به خود مردم بازگردد تا قدرت خریدشان تقویت شود و این رقم برای هر فرد یارانه بگیر، ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است.

* اقدامات جبرانی برای حذف ارز ترجیحی

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند، باید اقدامات جبرانی برای کنترل و تنظیم قیمت‌ها پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اندیشیده شود. اصلاح سیاست ارز ترجیحی الزامات و باید‌هایی دارد که باید رعایت شود.

* زمان اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی گذشته است

بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند، موعد تصمیم گیری درباره دلار ۴۲۰۰ تومانی باید پیش از این انجام می‌شده و زمان زیادی از اجرای اصلاح این سیاست گذشته است. سوال اساسی که تیم اقتصادی دولت دوازدهم باید پاسخ دهد، این است که اگر دلار‌های تخصیص داده شده به ارز ترجیحی، موجب کنترل تورم نشده است، این سیاست چرا همچنان ادامه پیدا کرده و هیچ اراده‌ای برای برخورد با اتلاف منابع گسترده ناشی از آن وجود ندارد؟

* سیاست ارز ترجیحی به هدف اصابت نکرده است

سیاست تخصیص ارز ترجیحی با وجود هدف رسیدگی به اقشار کم درآمد نتوانسته است در عمل موفقیت آمیز اجرا شود و در حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رانت از این محل ایجاد شده است.

* ارز ۴۲۰۰ تومانی اقتصاد کشور را آلوده کرده است

گزارش‌های کارشناسی مراکز پژوهشی نشان می‌دهد، ارز ۴۲۰۰ تومانی تمام نظام اقتصادی کشور را آلوده کرده است و باید زودتربرای این مساله چاره جویی و راه حل ارائه شود.

به نظر کارشناسان اقتصادی، در حال حاضر توزیع یارانه عادلانه نیست. باید آرام آرام سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود و مبلغ یارانه مستقیم در قالب سبد کالا به مردم پرداخت شود.

/فارس

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: