bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۸۷۱
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۹
وزیر نفت با دبیرکل مجمع کشور‌های صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) و وزیران نفت و انرژی کشور‌های الجزایر، قطر و نیجریه و وزیر امور خارجه ونزوئلا در دوحه دیدار و گفتگو کرد.

ششمین نشست سران جی‌ئی‌سی‌اف سه‌شنبه برگزار می‌شود

به گزارش بازارنیوز، جواد اوجی که برای شرکت در نشست فوق‌العاده وزارتی مجمع کشور‌های صادرکننده گاز و ششمین نشست سران این مجمع شامگاه شنبه (۳۰ بهمن‌ماه) تهران را به مقصد دوحه ترک کرد روز یکشنبه (یکم اسفندماه) ملاقات‌های فشرده‌ای داشت.

وی افزون بر دیدار با محمد حامل، دبیرکل مجمع کشور‌های صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) با وزیران انرژی کشور‌های الجزایر، ونزوئلا، قطر و نیجریه گفتگو کرد.

در این گفتگو‌های دو یا چند جانبه همکاری درباره زمینه‌هایی مانند سوآپ گاز، انتقال فناوری، دانش فنی، سرمایه‌گذاری در میدان‌های نفت و گاز مورد بحث و بررسی شد.

اسناد و تفاهم‌هایی در جریان این گفتگو‌ها نیز آماده شده است که در صورت نهایی شدن در حضور رئیس‌جمهوری امضا می‌شود.

ششمین نشست سران جی‌ئی‌سی‌اف سه‌شنبه برگزار می‌شود

دیدار جواد اوجی، وزیر نفت با فلیکس پلاسنسیا گونسالس، وزیر امور خارجه ونزوئلا

ششمین نشست سران جی‌ئی‌سی‌اف سه‌شنبه برگزار می‌شود

دیدار جواد اوجی، وزیر نفت با محمد عرقاب، وزیر انرژی الجزایر

ششمین نشست سران جی‌ئی‌سی‌اف سه‌شنبه برگزار می‌شود

دیدار جواد اوجی، وزیر نفت با تیمپره سیلوا، وزیر نفت نیجریه

ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز جهان و از بنیانگذاران جی‌ئی‌سی‌اف است که دو دوره دبیرکلی این مجمع را عهده‌دار بوده است.

اعضای مجمع کشور‌های صادرکننده گاز ۴۴ درصد از تولید گاز جهان، ۶۷ درصد از ذخایر گازی جهان، ۶۴ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۶۶ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند.

کشور‌های الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، ١۱ عضو اصلی جی‌ئی‌سی‌اف هستند و مالزی، نروژ، عراق، پرو و آذربایجان و امارات به‌عنوان اعضای ناظر در مجمع کشور‌های صادرکننده گاز شرکت می‌کنند.

ششمین نشست مجمع کشور‌های صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) سه‌شنبه (سوم اسفندماه) در دوحه برگزار می‌شود، ایران در بالاترین سطح در این نشست شرکت خواهد کرد.
/شانا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: