bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۰۹۷
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۹
بیمه زلزله در ترکیه یا همان Dask یکی از موارد بسیار مهم در زمان خرید ملک است. فرقی ندارد که شما آپارتمانی را خریداری کنید یا خانه‌ای یک واحد را. در هر صورت موظف به رعایت این اصل هستید که خانه را در برابر زلزله و اتفاقات مربوط به آن (مانند آتش‌سوزی، آوار و غیره) بیمه کرده باشید.

چرا بیمه زلزله در ترکیه اجباری است؟

بیمه زلزله در ترکیه یا همان Dask یکی از موارد بسیار مهم در زمان خرید ملک است. فرقی ندارد که شما آپارتمانی را خریداری کنید یا خانه‌ای یک واحد را. در هر صورت موظف به رعایت این اصل هستید که خانه را در برابر زلزله و اتفاقات مربوط به آن (مانند آتش‌سوزی، آوار و غیره) بیمه کرده باشید. تمامی مشاورین املاک در ترکیه وظیفه دارند به شما بگویند هزینه این کار چه میزان است و به چه صورتی باید آن را پرداخت کنید.

 

مهم‌ترین موارد در خرید ملک

در این بخش به این سوال پاسخ خواهیم داد: شرایط خرید ملک در ترکیه چیست؟ یکی از شرایط اصلی خرید ملک در ترکیه تهیه‌ی بیمه‌ی زلزله بنا می باشد. البته این مهم در کنار دیگر موارد معنا می‌شود. برای نمونه زمان خرید ملک باید حساب بانکی مشخصی را در ترکیه افتتاح کنید و شماره مالیاتی خود را هم در اختیار داشته باشید. پس از آن با در دست داشتن مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه اقدام می‌کنید. در همین مراحل اولیه، باید مسئله بیمه زلزله در ترکیه را نیز در نظر بگیرید.

از آنجایی‌که شهرهای بزرگ ترکیه مانند ازمیر، آدنا، دوزجی و غیره، جزو مناطق زلزله خیز این کشور هستند، پس ضروری است که در زمان خرید ملک، این شرط مهم را فراموش نکنید. البته طبق برنامه‌ریزی‌های دولت ترکیه، این اصل برای همه به‌صورت یکسان در نظر گرفته می‌شود، مگر کسانی که به‌صورت غیرقانونی منزلی را ساخته باشند. هدف از این طرح، رسیدن به چشم اندازهای زیر است:

 • ارائه پوشش بیمه زلزله با نرخ‌های مقرون به صرفه و مناسب برای همه مسکن‌های ثبت شده
 • محدود کردن مواجهه مالی دولت در برابر بلایای طبیعی
 • ساخت و ساز مناسب برای کم کردن هزینه‌ها در زلزله‌های آتی
 • تشویق به کاهش خطر و اقدامات مربوطه در ساخت و سازهای مسکونی

چرا بیمه زلزله در ترکیه اجباری است؟

موارد قابل پوشش بیمه زلزله در ترکیه

بیمه زلزله در ترکیه تعرفه مشخص خود را دارد و محدوده پوشش آن نیز مطابق با بدنه ساختمان است. تعرفه بیمه اجباری زلزله با توجه به زلزله خیز بودن آن ناحیه، میزان مقاومت سازه، متراژ ناخالص خانه و سال ساخت ساختمان، محاسبه می‌شود. خسارات مادی وارد آمده اعم از خرابی ستون‌های اصلی خانه، دیوارهای اصلی، دیوارهای جداکننده واحدهای مستقل (دیوارهای بیرونی حیاط)، سقف و کف، پله‌ها، راهروها، پشت بام‌ها و دودکش‌ها که مستقیما در اثر زلزله ایجاد می‌شود تا سقف سود بیمه، پوشش داده می‌شود.

در نتیجه اگر شما می‌خواهید وسایل خانه نیز تحت پوشش بیمه باشند، باید به صورت جداگانه بیمه خانه خود را درخواست کنید. این نوع بیمه اختیاری است اما با توجه به میزان خسارت‌های وارد شده بر اثر زلزله در ترکیه در سال‌های اخیر، بهتر است که آن را نیز در بودجه‌بندی خرید ملک در ترکیه قرار دهید.

چگونه خانه خود را با بیمه زلزله در ترکیه ایمن کنیم؟

بیمه زلزله در ترکیه با ارائه مدارک خاص و طی مسیر مشخص، انجام می‌شود. همچنین ما می‌توانیم با خرید ملک در ترکیه، اقامت این کشور را به دست آوریم. در اصل دریافت اقامت ترکیه با خرید خانه یکی از روش‌های شهروندی این کشور است. اما نکته مهم این است که قبل از اقدام به کار، تمامی قوانین این امر را شناخته و بی‌گدار به آب نزنیم.

در نگاهی اجمالی و برای آشنایی شما با این امر، بهتر است بدانید که بیمه زلزله در ترکیه با ارائه مدارک زیر انجام می‌شود.

 • مدارک هویتی مالک خانه
 • شماره مالیاتی مالک
 • آدرس پستی ملک به طور دقیق
 • مشخصات کامل ملک (مسکونی است یا تجاری)
 • سند رسمی خرید ملک در ترکیه
 • متراژ
 • سال ساخت خانه

چرا بیمه زلزله در ترکیه اجباری است؟

تمامی این موارد در کنار هم به شرکت‌های بیمه‌گذار تحویل داده می‌شوند تا با صرف هزینه مشخص (که معمولا بیش از 40.000 لیر نخواهد شد) خانه شما را در برابر زلزله بیمه نمایند. در خاطر داشته باشید که تمدید بیمه زلزله در ترکیه باید به صورت سالانه انجام شود. این کار را می‌توانید با کمک همان شرکت بیمه‌گذار انجام دهید.

تاکید دولت بر اجباری بودن بیمه زلزله در ترکیه، بیانگر خطراتی است که ترکیه با آن مواجه است، زیرا این کشور در یکی از فعال‌ترین مناطق زلزله (EQ) و آتشفشانی جهان واقع شده است. به همین دلیل تلاش‌های ترکیه برای کاهش فجایع اجتماعی و مالی که در اثر وقوع این بلایا ایجاد می‌شود، با اجباری کردن بیمه زلزله در ترکیه قابل مشاهده است.

معرفی پروژه

خرید آپارتمان در بیلیک دوزو استانبول به عنوان یکی از بهترین مناطق استانبول همواره مورد توجه اتباع سایر کشورها قرار داشته. بعد از تجربه‌های دردناک زلزله‌ در ترکیه، تمامی خانه‌ها ملزم به دریافت بیمه‌نامه‌ی زلزله شدند. هیچ ملکی در ترکیه بدون داشتن بیمه‌نامه‌ی معتبر خرید و فروش نمی‌شود. از سوی دیگر پروژه‌های کوچک و بزرگ ساختمانی باید در حین ساخت دستور‌العمل‌های محافظتی در برابر زلزله‌ را رعایت کنند.

در این بخش به معرفی یکی از پروژه‌های مهم ترکیه می‌پردازیم. مجموعه‌ی آپارتمان‌های یعکوپلو، واقع در منطقه‌ی بیلیک‌دوزوی استانبول از جمله آپارتمان‌هایی است که با رعایت دقیق پروتکل‌های ضد زلزله ساخته شده است. این مجموعه که دارای 2 بلوک جداگانه است، علاوه بر بالا بودن سطح ایمنی ساختمانی، امکانات ویژه‌ای مانند فضای ورزشی را نیز در اختیار خریداران خود قرار می‌دهد. با خرید خانه در این منطقه علاوه بر دریافت امکانات رفاهی، می‌توانید از اقامت یا شهروندی ترکیه نیز برخوردار شوید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم به سایت ام تی سی هوم مراجعه نمایید.

سخن پایانی

دریافت بیمه زلزله یکی از شرایط خرید ملک در ترکیه است. بیمه‌ی زلزله قرار است از جان و مال شهروندان در برابر بلایای طببعی محافظت کند یا دست‌کم خسارت‌های ناشی از وقوع زلزله‌ را جبران‌پذیر نماید. با مراجعه به سایت ام تی سی هوم به آدرس https://mtcco.net/ اطلاعات بیشتری درمورد روش‌ها و شرایط خرید یا اجاره‌ی ملک در ترکیه به دست خواهید آورد.

 

پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: