bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۸۲۷
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۳
تمامی تولیدکنندگان فیلتر روغن و لنت خودرو، در راستای تسریع شفافیت در قیمت‌ها بایستی نسبت به درج قیمت تولیدکننده بر روی محصولات خود اقدام کنند.

به گزارش بازارنیوز، نشست هم افزایی انجمن‌های تولیدکننده فیلتر روغن، لنت ترمز، تولیدکنندگان داخلی این محصولات و با محوریت الزام درج قیمت تولیدکننده بر روی کالا‌های تولیدی شرکت‌های مذکور در محل حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار شد.

در این نشست عباس تابش رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص مزایا و نحوه اجرای طرح، اظهار کرد: تلاش می‌شود با اجرای این طرح از فرایند تولید تا عرضه برای مصرف کننده قیمت‌ها شفاف سازی شود.

وی افزود: اگر در نظام توزیع ما اشکالاتی وجود داشته باشد، با اجرایی شدن طرح مذکور اشکالات برطرف یا راهکار‌های منطقی پیدا می‌شود که مصرف کننده متضرر نشود و واسطه‌های متعددی که به وجود آمده و مصرف کننده مجبور به پرداخت این هزینه‌ها می‌شود نیز برطرف شود.

تابش گفت: نظام پخش عاملین فروش و بنکدار‌ها شبکه‌هایی هستند که می‌توانند به طور منطقی کالا را از تولید کننده به دست مصرف کننده برسانند و این طرح در تلاش است حلقه‌های تعریف شده‌ای را از نظام توزیع به صورت منطقی و ساختار یافته و تعریف شده‌ای مشخص کند.

رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خاطر نشان کرد: در این طرح جایگاه عرضه کننده نهایی مشخص هست و همچنین عرضه کنندگان درصد قابل قبولی از انتفاع و سودی را که این چرخه مشخص کرده است را دریافت می‌کند.

تابش اظهار کرد: در این نظام با برآورد و ارزشیابی انجام شده ارزش کالا در نهایت نباید برای تولیدات لنت و محصولات پتروشیمی، هزینه‌های عرضه بیش از ۲۰ درصد در نظام توزیع را شامل شود. البته محاسباتی که سازمان حمایت به صورت دقیق انجام داده نشانگر این است که حلقه‌های بعد از تولید لنت ترمز در حدود ۱۵.۵ درصد و در فیلتر حدود ۱۸.۵ درصد سود می‌برند که این برای نظام عرضه کالا مذکور قابل پذیرش است. بین تولید تا فروش کالا هزینه‌های غیر قابل پذیرشی وجود دارد و این طرح تعدد واسطه‌ها را نمی‌پذیرد.

معاون وزیر صمت با تشریح کامل نظام فعالیتی تولیدکنندگان قطعات یدکی خودرو، گفت: نظام مورد پذیرش برای قیمت درب کارخانه ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمت‌ها بوده و درج قیمت تولیدکننده باید با رعایت ضوابط مذکور انجام گیرد که دستور العمل‌ها و ساختار برای تمام تولید کننده قابل دستیابی است.

تابش تاکید کرد: قیمت ماه‌های اخیر در فروش کالا مورد رصد قرار گرفته است و تولیدکنندگان باید با توجه به فاکتور صادر شده ۲ ماه اخیر به درج قیمت تولید کننده اقدام کنند در صورتی که قیمت گذاری آن‌ها خارج از ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمت باشد مورد پذیرش نخواهد بود.

وی مطرح کرد: فهرست اقلام این طرح به مرور افزایش می‌یابد و در فاز‌های بعدی طرح، ما شاهد تعداد بیشتری از جمله اقلام لوازم یدکی و قطعات خودرو خواهیم بود./مهر

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: