bazarnews

کد خبر: ۱۱۱۷۵۱
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۰
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
رئیس انجمن گندمکاران با اشاره به هدیه رئیس جمهور به کشاورزان برای خرید گندم در سال آینده، تاکید کرد که سال 1403 میزان قاچاق و فروش خارج از چارچوب کاهش خواهد یافت.

گروه کشت و دام بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ عطاالله هاشمی، رئیس انجمن گندمکاران در خصوص آخرین وضعیت قیمت خرید تضمینی گندم، به بازارنیوز گفت: طبق اطلاع‌رسانی وزیر جهاد کشاورزی، روز چهارشنبه قیمت نهایی شده و اعلام خواهد شد.
هدیه رئیسی به گندمکاران/ نظر کشاورزان تامین می‌شود؟
وی افزود: قیمتی که قرار است تعیین شود، مورد حمایت کشاورزان خواهد بود و این قضیه با هماهنگی دهقانان تصمیم‌گیری شده است. البته قیمت به میزان اعتبار سازمان برنامه و بودجه هم ارتباط دارد.

هاشمی درباره تاخیر در اعلام قیمت گفت: موانع مختلفی که بر سر راه وجود داشته، از جمله جابه‌جایی‌های داخل وزارتخانه و موانعی که از سوی وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ایجاد شده بود، باعث شد که وزیر کشاورزی قیمت را با تاخیر اعلام کند.

رئیس انجمن گندم‌کاران گفت: قرار است یک قیمت پایه‌ای برای خرید تضمینی اعلام شود؛ همچنین رئیس جمهور جایزه‌ای را تحت عنوان «جایزه تحویل» برای کشاورزان در نظر گرفته که میزان آن احتمالا نزدیک ایام عید نوروز اعلام خواهد شد که نظر ما و کشاورزان را تامین خواهد کرد.

هاشمی در پاسخ به این سوال که چالش بخش صنف و صنعت چگونه مرتفع خواهد شد، اظهار کرد: نظر ما این است که این بخش، گندم خود را یا به صورت قراردادی، یا توافقی و یا آزاد، خارج از چرخه، تهیه کنند. به عنوان مثال، اگر ۲ میلیون تن گندم مورد نیاز این بخش است، این را خودشان با همه هزینه‌های آن، تهیه کنند.  

وی افزود: با این کار، بار از دوش دولت برداشته شده و به شانه فعالان صنف و صنعت منتقل می‌شود و طبق پیش‌بینی‌ها، با این اقدام، یک پنجم بار مالی دولت کاسته خواهد شد.

رئیس انجمن گندمکاران تاکید کرد که طبق تمهیداتی که اندیشیده شده، ما در سال آینده میزان کمتری قاچاق یا فروش خارج از چارچوب را شاهد خواهیم بود.

هاشمی در پایان در خصوص تاثیر میزان بارندگی‌ها در تولید سال آینده، تصریح کرد: روز‌های گذشته بارندگی‌های خوبی داشتیم، ولی بر اساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی، آن بارندگی که در تولید تاثیر خوبی خواهد داشت، فروردین و اردیبهشت سال آینده است که اگر رخ دهد، تولید خوبی را در سال 1403 خواهیم داشت.


پایان پیام//

خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: