bazarnews

کد خبر: ۲۶۸۲۳
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۶
در حالی که بسیاری از مسئولان از کنترل قیمت‌ها در بازار اجاره خبر می‌دهند،گزارش های میدانی حاکی از افزایش بیش از ۴۰ درصدی اجاره‌ها در برخی از مناطق تهران خبر می‌دهد.
بازار نیوز -  این روز‌ها اوضاع بازار مسکن به شدت متشنج شده به طوری که بسیاری از مستاجران از این وضعیت نگران شده اند و چاره‌ای جز تمدید واحد‌های خود ندارد.گزارش های میدانی حاکی از آن است که قیمت‌ها در بازار مسکن بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است.

50 درصد از مستاجران واحدهای خود را تمدید کرده اند
به گفته یکی از مشاوران املاک در گفتگو با مسکن،در حال حاضر قیمت‌های اجاره در مناطق جنوبی شهر بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته و این درحالی است که کمتر مالکی قبول می‌کند که واحد خود را رهن کامل بدهد.

این مشاور املاک با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد از مستاجران مجبور شده اند که واحد خود را تمدید کنند، افزود: تمدید کردن واحد در برخی از موارد به نفع مستاجران است، اما در برخی از موارد مستاجر مجبور است برای دردسر نکشیدن تن به قیمت‌های کذایی مالک بدهد.

این مشاور املاک در خصوص بازار خرید وفروش مسکن نیز گفت: متاسفانه نشانه‌ها حاکی از آن است که قیمت ملک تا سال آینده ۳۰ درصد افزایش می‌یابد و این باعث شده که میزان خرید و فروش مسکن طی چند ماه گذشته کمی تکان بخورد.

رهن کامل واحدهای مسکونی نایاب شد
از سوی دیگر یکی دیگر از مشاوران املاک در گفتگو با خبرنگار مسکن، با اشاره به اینکه هیچ واحد مسکونی در مناطق جنوب تهران رهن کامل داده نمی‌شود، گفت: بسیاری از مالکان طمع کار هستند به طوری که حاضرند ملک خود را چندین ماه خالی بگذارند، اما به قیمت مناسب اجاره داده ندهند.

این مشاور املاک تصریح کرد: ما به بسیاری از مالکان گوش زد می‌کنیم که این قیمت رهنی که گذاشته اید بسیار بالاست، اما آن‌ها می‌گویند اگر شما قبول نمی‌کنید به املاک دیگر می‌سپاریم.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در بخش املاک گروه‌های جوانی وارد شده اند که باوعده‌های خوب سعی در جذب مشتری دارند و به هر قیمتی که مالک می‌گوید ملک را رهن دهند و این خود باعث افزایش قیمت‌ها به صورت نجومی شده است.

هیچ نظارتی بر روی بازار اجاره وجود ندارد
یکی دیگر از مشاوران املاک درگفتگو با خبرنگار مسکن، با اشاره به اینکه بسیاری از فایل‌های اجاره در مناطق ۱۲ تهران ناقص است، گفت: متاسفانه به دلیل حجم بالای تراکم در این مناطق مالکان سعی دارند به هر قیمتی که شده واحد‌های ناقص خود را اجاره دهند.

وی در ادامه افزود: در یکی از محله‌ها دوخیابان هر کدام متری ۲ میلیون تومان تفاوت قیمتی دارند به طوری که در یکی از خیابان‌ها متری ۴ میلیون تومان است و در خیابان دیگر متری ۶ میلیون تومان است.

این مشاور املاک اظهار داشت: هیچ نظارتی در این بخش وجود ندارد و مالکان نیز از این فرصت سوء استفاده کرده و هر قیمتی که بخواهند واحد‌های خود را اجاره می‌دهند.

یکی از مستاجران در خصوص وضعیت بازار اجاره معتقد است: قیمت‌های اجاره امسال نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته و در این بخش هیچ نظارتی وجود ندارد و کسی نیست به داد مستاجران برسد.

در حال حاضر با ۷۵ میلیون تومان تنها می‌توان یک واحد ۶۰ متری ۱۰ ساله اجاره کرد، این در حالی است که سال‌های گذشته با ۷۵ میلیون تومان می‌توانستیم واحد‌های بیش از ۱۰۰ متر را رهن کامل کرد.

قدرت خرید مسکن کاهش یافته است
در خصوص وضعیت بازار اجاره حسن محتشم عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگو با خبرنگارمسکن، با اشاره به اینکه افزایش قیمت اجاره زمانی ایجاد می‌شود که قدرت خرید مسکن کاهش پیدا کند، افزود: تا زمانی که قدرت خانه دار کردن فراهم نشود و شرایط اقتصادی مناسبی وجود نداشته باشد باید منتظر افزایش قیمت اجاره باشیم.

وی با اشاره به اینکه کمبود سرانه ملی و افزایش بیکاری خود از دلایل افزایش قیمت اجاره به شمار می‌رود، گفت: در برخی از مناطق تهران قیمت‌های اجاره بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته است.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان اظهار داشت: دولت باید هرچه سریعتر اقدامات لازم را جهت بهبود وضعیت بازار مسکن به کار گیرد، زیرا ادامه این وضعیت آثار بدی را برای بخش مسکن برجای خواهد گذاشت.

خریدار در بازار مسکن حرف اول را می زند
این در حالی است که حامد مظاهریان معاون وزیر راه وشهرسازی در گفتگو با خبرنگارمسکن ، سیاست دولت حرکت از رونق سفته بازانه به سمت رونق مصرف واقعی است و ما توانسته ایم در این بخش حرکت خوبی انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین دستاورد‌های دولت در بخش مسکن خروج سوداگران از این بازار بوده است، گفت: امروزه کسی برای دریافت سود‌های غیر متعارف وارد بازار مسکن نمی‌شود و این خود تحول بزرگی در بخش مسکن به شمار می‌رود.

مظاهریان توضیح داد: در طی ۴ دهه گذشته همواره در بازار مسکن سود‌های غیرمتعارف وجود داشته که این امر باعث می‌شد سرمایه گذاران با دیدسودآوری وارد این بازار شوند.

وی افزود: در حال حاضر در بازار مسکن خریدار حرف اول را می‌زند و ما توانسته ایم طی چهارسال گذشته قیمت مسکن را کمتر از نرخ تورم رشد دهیم و خریداران برنده اصلی این بازار هستند.

این طور به نظر می‌آید تابستان امسال در مقایسه با سال‌های قبل برای مستاجران بسیار داغ‌تر بوده واین درحالی است که مسئولان معتقدند بازار اجاره امسال آرام وقیمت‌ها طبیعی است.

حال باید منتظر باشیم وببینیم که در انتهای تابستان قیمت‌های اجاره به ۶۰ درصد افزایش می یابد یا خیر؟ که البته اگر به همین روند ادامه یابد قیمت‌ها به این میزان هم خواهد رسید.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: