bazarnews

کد خبر: ۵۰۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی؛
نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه با شرایط اقتصادی موجود تولید داخلی مقرون به‌صرفه است، گفت: باید هرچه سریع‌تر موانع سر راه تولید را برداشت و با مدیریت نقدینگی در کشور به سمت توسعه تولید ملی حرکت کرد.

محمد دهقانی  با اشاره به نامگذاری سال 98 ازسوی مقام معظم رهبری تحت عنوان « رونق تولید » گفت: در حال حاضر بستر لازم تا اندازه ای برای رونق تولید در کشور فراهم شده استو با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، تحریم ها، افزایش قیمت ارز، کاهش ارزش پول ملی و مجموعه ای از عوامل دیگر باعث شده امروز تولید در داخل کشور مقرون به صرفه باشد.

نماینده مردم چناران، طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی در ادامه با مقرون به صرفه دانستن تولید در حوزه صنعت، کشاورزی و خدمات عنوان کرد: از طرفی اهتمامی که مقام معظم رهبری و برخی مسئولان در این مدت داشته و از سوی دیگر فرهنگ سازی که برای حمایت از کالای ایرانی صورت گرفت، به تدریج فضای منفی که نسبت به کالای ایرانی وجود داشت تغییر یافت و امروز بخشی از مردم خود را مقید می دانند تا از کالای ایرانی استفاده کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه سال 98 این نوید را در خود دارد که جهشی در رونق اقتصادی و تولید کشور به وجود بیاید، اظهار داشت: البته موانعی نیز بر سر راه رونق تولید وجود دارد.

دهقانی در ادامه با تأکید بر ضرورت تغییر نگاه مسئولان کشور نسبت به غرب و آمریکا بیان داشت: برخی مسئولان این نگاه را داشتند که با آمریکا و اروپا مشکلات کشور را حل کنند که این موضوع ضرباتی را به کشور وارد و فرصت ها را ضایع کرد اما در حال حاضر با اتفاقات رخ داده، خوش بین ترین افراد نیز نگاه خود را حداقل در ظاهر نسبت به غرب تغییر دادند لذا ضروری به نظر می رسد که این نگاه به ظرفیت داخل و همسایگان بازگشته و از بازار 600 میلیون نفری اطراف ایران برای حل مشکلات اقتصادی داخلی استفاده شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه تأمین مواد اولیه برای تولید در داخل کشور را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: در حال حاضر بستر کار در حوزه صنعت و کشاورزی با توجه به نیروی عظیم انسانی و دانش موجود فراهم است و ده ها هزار کارخانه و بنگاه تولیدی در کشورسرمایه ای است که می تواند به عنوان ظرفیت شناخته شود.

وی ادامه داد: اگر ایران کشور قدرتمندی نبود تا کنون تحریم های فلج کننده آمریکا و غرب ما را به زانو درآورده بود اما قدرت جمهوری اسلامی اجازه آسیب جدی به کشور را نداد همچنین ضروری است دولت بیش از حمایت های مادی خود حمایت معنوی داشته باشد و با استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه مواد اولیه کارخانجات به خصوص در حوزه کشاورزی نهاده هایی همچون کود و سم را در دسترس تولیدکننده قرار دهد.

دهقانی همچنین با تأکید بر ضرورت رونق صادرات عنوان کرد: اگر 10 درصد زمانی که صرف جلب نظر دنیای غرب شده بود صرف همسایگان می شد تا کنون بسیاری از مشکلات ما حل شده بود چنانچه در میان کشورهای همسایه به دست آوردن بازار کشوری همچون پاکستانبسیار اهمیت دارد و جهشی در حوزه تولید ایجاد خواهد کرد همچنین عراق به عنوان یک کشور ثروتمند می تواند 40 درصد بازار خود را به توزیع کالاهای ایرانی اختصاص دهد و بازارافغانستان و سوریه که به عنوان یک کشور جنگ زده و آماده دریافت کالا و خدمات بسیار مهم است و نباید اجازه داد دشمنان این کشورها بازار آنها را تصاحب کنند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ادامه داد: امروز روسیه نیز مورد تحریم اروپا و آمریکا قرار گرفته و این کشور 46 میلیارد دلار واردات خود از اروپا را قطع کرده است لذا نباید از این ظرفیت ها غفلت کرد چرا که به لحاظ مبنایی این قدرت را داریم که حتی بخشی از بازارروسیه را نیز داشته باشیم.

وی ادامه داد: وزارت خارجه فقط دستگاه مذاکره و لبخند نیست بلکه دستگاه مذاکره برای ایجاد بازار کالاهای ایرانی در سایر کشورها و شناسایی مواد اولیه تولیدکنندگان و تأمین آن از خارج از کشور است لذا باید با تقویت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه را از موضع سنتی کنونی خارج کرد و وظایف قوی تری برای سفرای ایران در سایر کشورها در نظر گرفت.

دهقانی همچنین به ضرورت مدیریت نقدینگی در کشور اشاره و عنوان کرد: ضمن تأکید بر مبارزه واقعی با فساد بانکی لازم است بانک ها مکلف شوند وامی به جز برای تولید پرداخت نکنند تا وام بانکی از دسترس دلالان خارج شود و در دست تولیدکنندکان کالا و ارائه دهندگان خدمات قرار گیرد البته وام های تکلیفی همچون وام ازدواج، قرض الحسنه و وام های اضطراری مستثنی هستند و سازوکار خود را دارد.

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به هزار و 700  هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور، خاطرنشان کرد: با مدیریت این میزان نقدینگی می توان کشور را از وابستگی به نفت نیز خارج کرد و با تأسیس پالایشگاه به جای خام فروشی که در حال حاضر تحریم است، اقدام به تولید فرآورده های نفتی و صادرات آن کنیم و حتی به جایی برسیم که نفت خام از سایر کشورها خریده و آنها را نیز تبدیل به فراورده کنیم که همه این اقدامات باعث شکست تحریم های آمریکا شده و کشور را در شرف یک جهش اقتصادی قرار می دهد.

 

خانه ملت

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: