bazarnews

کد خبر: ۵۰۸۰۸
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
رییس اتحادیه پیراهن‌فروشان:
استان گلستان یکی از مراکز اصلی تولید پنبه در کشور است که با سیل اخیر این سوال ایجاد شده که تولید پنبه تا چه حد تحت تأثیر سیل قرار خواهد گرفت. به گفته برخی کارشناسان، به دلیل واردات پنبه در کنار تولید نباید محصولات تولیدی از پنبه با افزایش قیمت مواجه شود.

 استان گلستان که از حدود هفت روز پیش درگیر سیل است، یکی از مراکز تولید پنبه کشور محسوب می‌شود که از طریق آن می‌توان فرآورده‌های دیگری همچون نخ و پارچه تولید کرد. حال با این شرایط این سوال در اذهان ایجاد شده که با وقوع سیل در این منطقه و از بین رفتن بخشی از مراکز تولید پنبه آیا قیمت فرآورده‌های تولیدی از جمله پوشاک و البسه در بازار پوشاک در پی کاهش تولید آن افزایش خواهد یافت؟

در این رابطه مجتبی درودیان، رئیس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن فروشان گفت: با وجود آنکه مزارع پنبه در استان گلستان به میزان قابل توجهی وجود دارد، اما تولیدات این استان و به طور کلی تولید داخلی جوابگوی نیاز ایران نیست و حجم اعظم نیاز کشور در زمینه پنبه و تولید فرآورده‌های این محصول از کشورهای دیگر به ویژه ازبکستان تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: نخ مصرفی ایران در سال‌های اخیر عمدتاً از کشورهای چین و هند تأمین شده است که در مجموع با توجه به میزان تولید و واردات پنبه می‌توان مدعی شد سیل اخیر که ویرانی‌هایی را در استان گلستان به دنبال داشته، تأثیری بر قیمت فرآورده‌های پنبه و در نهایت پوشاک نخواهد داشت.

طی یک سال اخیر به واسطه رشد قیمت دلار، تأمین پنبه از طریق واردات آنچنان صرفه اقتصادی به همراه نداشته و تأمین نیاز این حوزه از طریق تولید داخلی نسبت به واردات پیشی گرفته بود. بر اساس آمار گمرک، در سال ۱۳۹۶ حجم واردات پنبه ۶۸ هزار و ۹ تن به ارزش ریالی ۴۸۴ میلیارد و ۹۲۶ میلیون و ۶۱۲ هزار و ۳۵۴ تومان و به ارزش ارزی ۱۴۲ میلیون و ۵۴۰ هزار و ۹۳۸ دلار بوده است. این در حالی است که در ۱۱ ماهه منتهی به پایان سال ۱۳۹۷ حجم واردات پنبه ۵۷ هزار و ۳۹۳ تن به ارزش ریالی ۵۱۹ میلیارد و ۷۸۶ میلیون و ۳۲۱ هزار و ۴۵۴ تومان و به ارزش ارزی ۱۲۴ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۶۹۶ دلار بوده است.

لازم به ذکر است که در این مدت، واردات پنبه از کشورهای ازبکستان، امارات، اندونزی، ایتالیا، تاجیکستان، ترکیه، چین، روسیه، لیختن اشتاین و هند انجام شده است.

اقتصادآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: