bazarnews

کد خبر: ۵۱۱۴۰
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶
اقتصاد آمریکا در ماه مارس برای ۱۹۶‌هزار نفر اشتغال‌زایی کرد که رقمی فراتر از پیش‌بینی‌ها محسوب می‌شود.

وزارت کار آمریکا در گزارشی اعلام کرد که برای یکصد و دومین ماه متوالی، روند اشتغال‌زایی مثبت بزرگ‌ترین اقتصاد جهان ادامه داشته و این کشور توانسته‌است در ماه مارس با جهشی چشمگیر نسبت به ماه قبل ۱۹۶ هزار شغل ایجاد کند. اشتغال‌زایی ماه فوریه تنها ۳۳ هزار مورد بود.

به دنبال این اشتغال‌زایی نیرومند، نرخ بیکاری آمریکا به ۳.۸ درصد کاهش یافت که کمترین سطح از دهه ۱۹۶۰ تاکنون محسوب می‌شود. با این حال آمار اشتغال آمریکا یک شگفتی دیگر نیز داشت و آن هم رشد کمتر از حد انتظار سطح دستمزدها بود.

بخش تولید با ایجاد ۲۲ هزار موقعیت شغلی به عنوان موفق‌ترین بخش اقتصادی عمل کرده و توانسته‌است از زمان روی کار آمدن ترامپ تاکنون بیش از نیم میلیون شغل ایجاد کند. در بخش تجارت به دلیل جنگ تجاری با چین رشد موقعیت‌های شغلی کماکان پایین است و این بخش در ماه مارس تنها ۱۰۰۰ موقعیت شغلی جدید ایجاد کرده است.

از طرف دیگر، مشاغل مرتبط با وسایل موتوری و قطعه‌سازی با اشتغال‌زایی منفی ۶۰۰۰ نفری بدترین عملکرد را در بین تمامی بخش‌ها داشته است. مارک زندی، کارشناس اقتصادی در مؤسسه "مودی انالیتیکس" گفت: هر چند که اشتغال‌زایی خوب بوده است اما نباید فراموش کرد که رشد فرصت‌های شغلی در برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها کاهش داشته است و با کمرنگ شدن آثار لایحه کاهش مالیاتی، شرکت‌ها در استخدام نیرو دست به عصا شده‌اند. اگر کاهش سرعت رشد اشتغال‌زایی کماکان ادامه داشته باشد باید منتظر افزایش تدریجی نرخ بیکاری باشیم.

ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: