bazarnews

کد خبر: ۷۲۹۸۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار با توضیح دلایل احتمالی عدم واریز پول فروش ۳۰ درصد سهام عدالت به حساب برخی متقاضیان اعلام کرد مشمولانی که شماره شبای بانکی و تلفن همراه آنها با کوچکترین مشکلی روبرو بوده از مرحله سفارش گیری حذف شده اند.

پول فروش سهام عدالت مشمولان کجاست؟

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز: شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در واکنش به انتقادها از عدم واریز پول فروش سهام عدالت به حساب برخی متقاضیان نوشت:

اولویت نخست شرکت سپرده گذاری مرکزی، بانک ها و شبکه کارگزاری در فروش سهام عدالت، حفاظت و صیانت از دارایی های مشمولان سهام عدالت است تا از سوء استفاده های احتمالی در این زمینه جلوگیری شود به طوریکه هیچ فردی غیر از خود سهامدار، امکان سفارش گذاری فروش سهام را نداشته باشد.

با توجه به اینکه مشمولان سهام عدالت به صورت حضوری یا الکترونیکی در بازار سرمایه احراز هویت نشده‌اند، در راستای تسهیل فرایند فروش سهام ضمن صیانت از دارایی‌های سهامداران محترم، احراز هویت افراد تنها از طریق ارائه شماره شبای بانکی و تلفن همراه به نام خود فرد انجام می‌شود. لذا هموطنان و مشمولانی که اطلاعات مذکور آنها با کوچکترین مشکلی روبرو بوده از مرحله سفارش گیری حذف شده اند. این افراد باید با مراجعه به سامانه www.sahamedalat.ir اقلام داده‌ای شماره شبای بانکی و شماره موبایل را ویرایش نموده و پس از 24 ساعت در صورت تایید اطلاعات وارد شده از طرف مراجع ذیصلاح، مجددا از طریق بانک یا کارگزاری اقدام به سفارش‌گذاری نمایند.

موضوع مهم دیگر این است که وجوه حاصل از فروش سهام عدالت باید به حساب خود فرد واریز شود. اما مواردی وجود دارد که شماره شبای بانکی راکد و یا مسدود بوده و به همین علت امکان واریز وجوه به حساب آنها وجود نداشته است. این افراد نیز باید اطلاعات بانکی خود را در سامانه www.sahamedalat.ir اصلاح نمایند.

همچنین آخرین آمارها نشان می دهد که تا تاریخ 15/04/1399 یک میلیون و 600 هزار نفر سفارش فروش سهام عدالت خود را در سامانه های بانک ها و شرکت های کارگزاری ثبت کرده اند که از مجموع 2750 میلیارد تومان، رقمی بالغ بر 2600 میلیارد تومان به حساب مشمولان واریز شده است و 150 میلیارد تومان باقیمانده نیز هم اکنون در فرایند تسویه قرار دارد.

موضوع بعدی که باید خاطرنشان نماییم مساله واریز وجوه در چند مرحله است. از آنجایی که فروش کل سفارشات به یکباره در بازار سرمایه به دلایل مختلفی از جمله بسته بودن نماد، وجود صف فروش و ... ممکن است انجام نشود، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به رسم امانت هرگاه که فروشی رخ بدهد بلافاصله وجوه حاصل از آن را به حساب صاحبان سهام واریز می‌کند و وجوه را تا تکمیل شدن کل فرایند فروش نزد خود نگهداری نمی‌نماید.

نکته حائز اهمیت بعدی مربوط به فروش سهام عدالت افراد زیر 18 سال است که نمی‌توانند شماره موبایل به نام خود داشته باشند. احراز هویت این دسته از افراد از طریق سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) به آدرس www.sejam.ir انجام می‌شود. توضیح اینکه هم فرد زیر 18 سال و هم ولی یا قیم ایشان باید در این سامانه ثبت نام نموده و احراز هویت شوند تا این افراد بتوانند از طریق شماره موبایل متعلق به ولی در سامانه www.sahamedalat.ir وارد شده و شماره شبای بانکی به نام خود را وارد نمایند و همین‌طور از طریق سامانه‌های مربوط به کارگزاری‌ها و بانک‌ها اقدام به سفارش‌گذاری جهت فروش سهام خود نمایند.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
! Zناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
0
0
برادر نیوزاگه انصافی باشد من هم شماره تلفن به اسمم هست هم ضبای بانکی ام دقیق وچندین بارصحتش رامعلوم وبرسی کردم ودرسامانه سجام ثبت نام کردم واز خیلیها جلوتر سفارش فروش دادم توی ۹خردادسامانه کارگزاری بانک صادرات البته یه اشتبای شماره خود سامانشون داشت اونم این بودکه یه شماره دیگه ام ثبت بودومن باشماره ی که درسجام وسایت یارانه ثبت کردم وارد سایت کارگزاری نمیشدم وباشماره دیگه ام که خودشون ثبت کردند وارد کارگزاری میشم برادر پس من چرا به حقم نمیرسم اگه بقول اقایون شبای بانکی تاشش ماه فعال نباشه راکدمیشه پس چجوری سودسهام راواریز کردند چون 5 ماه نمیشه که سود رابه شبای بانکی واریز کردندالبته من از سود سهام پولی ندیدم ولی توی سایت نوشته واریز شده ونتوانستم پیگیر این مسعله بشم
شهریار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
0
0
سلام، همانطور که اطلاع داده شد بعلت بسته بودن نماد یا صف خرید و فروش، وغیره، باعث تاخیر واریزی شده، پس چرا اگر ارزش سهام عدالت هر روز بالاتر رفته، روی واریزی ها تاثیر نگذاشته مثلا کسی که در تاریخ 27 خردادماه درخواست فروش 30درصدسهام عدالت داده توسط سامانه x,وبعلت تعطیلات، بازار نیز تعطیل است، پس چرا میخواهند بر اساس تاریخ درخواست ارزش سهام، مبلغ 30درصد واریز کنند آیا این سهام عدالت است یا میشود ذلالت، خواهشمنداست به گوش کارگذاری ها و بانک ها برسانید، که عاقبت به خیر شوند،، متشکرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
0
0
باسلام خدمت خبر نگاران عزیز بنده قبلادر ۱۹تیر یه ایملی جهت دیر فروشی سهام عدالتم درمورد کارگزاری بانک صادرات عرض کردم ومیخوام بگم تا امروز ۱۴مردادهنوز فروشی واسم انجام نشده وبخدا من دراول مرداد واسه همسایه ها درکارگزاریهای مختلف با همین گوشی خودم درخواست فروش زدم طی یک هفته پول فروش دستشون رسیده وبازنگ زدنم به کارگزاری ونتیجه اول اینکه اپراتورشون جهت الافی مردمان بنا کرده اند چون هروقت زنگ میزنی در نوبت هستی ولی نوبت الکی یعنی طوری جوابگوی تلفن رابرنامه ریزی کردن که باید توی نوبت باشی وبعد از نیم ساعت اخرش معلوم میشه اصلا این همه الافی الکی بوده ویه شماره دیگشون که جواب میده اونم هروقتی جواب داد ۱۰روزدیگه میگه اگه پولی دستت نرسید دوباره تماس بگیر اخه مگه میشه بدون ثبت کردن مشخصاتم وپیگیری کار بنده من ۱۰روز به ۱۰روز الاف هستم خواهشا اگه توانی در خبرنگاری داری جهت پیگیری فروش بنده که در ۹خرداد بوده وحتی اگه هم فروشی انجام بشه نرخ امروز بشه وحتی باید ازشون شکایت هم بکنم ممنون
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: