bazarnews

کد خبر: ۹۱۷۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۷
رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان گفت: سرمازدگی سه شب اخیر موجب از بین‌ رفتن بیش از ۱۳ هزار و ۶۰۰ تن پسته به ارزش ۱۵ هزار میلیارد ریال طی چند روز اخیر در این شهرستان شد.

عباس حاج‌ عبداللهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشترین میزان خسارت وارده ناشی از سرمازدگی به محصول پسته در شهرستان رفسنجان در منطقه کبوترخان است که سرمازدگی به بیش از ۵۵ درصد باغات پسته آن هم از نوع رقم‌ فندقی این منطقه خسارت زده است.

وی اظهار داشت: میانگین تناژی خسارت سرمازدگی به باغ های پسته در شهرستان رفسنجان حدود ۱۳ هزار و ۶۰۰ تن تخمین زده می شود که تقریبا ۱۵ هزار میلیارد ریال خسارت وارد شده است.

حاج عبداللهی خاطرنشان کرد: بیشترین خسارت سرمازدگی به باغات منطقه نوق، بهرمان، اسماعیل آباد و جوادیه فلاح وارد شده که رقم احمدآقایی در این منطقه خسارت دیده و در منطقه کشکوئیه‌ و حومه شهرستان، سرمازدگی خسارت قابل توجهی وارد نکرده است.

وی با بیان اینکه سرمازدگی در منطقه رفسنجان نقطه به نقطه بوده است، افزود: تقریبا ۸۰ درصد خسارت سرمازدگی مربوط به ۱۶ فروردین‌ماه و ۲۰ درصد خسارت مربوط به ۱۷ فروردین‌ماه است که در رفسنجان خسارت سرمازدگی در دمای بالای صفر درجه، تقریبا بین صفر تا هفت درجه اتفاق افتاده که این دما در مناطق مختلف رفسنجان متفاوت بوده است.

رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان گفت: سرمازدگی به‌ گونه ای بوده که بخش وسیعی را درگیر نکرده و در مناطق مختلف در باغات و نقاط مختلف بروز کرده و محصولات را از بین برده است.

حاج عبداللهی عنوان کرد: این مدل سرمازدگی غیرقابل پیش بینی است.

وی با اینکه دمای هوا در سه شب گذشته هفت درجه بالای صفر بود، سرما درختان‌ را گرفتار کرد و در مناطق ذکر شده بین ۱۵ تا ۱۰۰ درصد محصول خسارت وارد شده است.

رئیس جهاد کشاورزی در ادامه گفت: به طور میانگین یک چهارم محصول امسال از بین رفته است که تقریبا ۲۵ درصد پسته رفسنجان بر اثر سرمازدگی خسارت دیده است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: