bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۹۴۶
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
دستور رئیس جمهور درباره بورس امروز بازار سهام را با چرخش ۱۸۰ درجه‌ای مواجه کرد که کاهش قابل توجه خروج پول سهام‌داران حقیقی یکی از نشانه‌های این موضوع است.

به گزارشبازارنیوز، بازار سرمایه در حالی هفته‌ها و روز‌های منفی را پشت سر می‌گذاشت که سهامداران حقیقی بدون امید در حال خروج از این بازار بودند. معامله‌گران در شرایطی دیروز را پشت سر گذاشتند که شاخص بیشترین نزول هفته را پشت سر گذاشت. روند‌های نزولی بازار شدت گرفت و اغلب قریب به اتفاق نماد‌های بازار کاهش قیمت داشتند، اما دستورات و سخنان شب گذشته رئیس جمهور درباره بازار سرمایه به یکباره بازار را مثبت کرد تا روند ماه‌های گذشته شکسته شود.

دستور رئیس جمهور مبنی بر حمایت دولت از شرکت‌های بورسی به وزیر اقتصاد، نشان از عزم جدی رئیس دولت برای سرو سامان دادن به بورس دارد. اعلام برنامه ۱۰ بندی دولت برای حمایت از بازار سرمایه نتوانست سهامداران را متقاعد کند تا در بازار سرمایه بمانند. طی دو هفته گذشته روند خروج پول از بازار سرمایه شدت گرفته بود؛ اما در پایان معاملات روز چهارشنبه میزان خروج پول از بورس نسبت به روز گذشته هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

البته نباید از تاثیر تغییر مصوبه دولت و بازگشت به نرخ‌های قبل قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها که دیروز توسط تیم اقتصادی دولت مصوب شد، نیز گذشت. این مساله که سودآوری پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌های کشور را با مشکل جدی مواجه می‌کرد، با تغییری که در مصوبه دولت ایجاد بارقه‌های امید را به سمت صنایع بورسی نیز بازگرداند.


ورود حقوقی‌ها برای حمایت از بورس

همچنین اعلام رسمی عدم الزام بازارگردان‌ها به فروش در معاملات روز چهارشنبه نماد‌های بزرگ و شاخص ساز با حمایت حقوقی‌ها رشد کردند. صبح امروز ناظر بازار در پیامی با عنوان «در مورد ایفای تعهدات بازارگردانی» اعلام کرد: «امروز چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ ایفای تعهدات بازارگردان در سمت فروش الزامی نیست. لطفا از ارسال سفارش فروش در نماد‌های معاملاتی خود داری فرمایید.»

بسیاری از کارشناسان معتقدند تا میزان حجم معاملات خرد و کل معاملات به حدی قابل قبول نرسد، نمی‌توان روند مثبت فعلی بازار سرمایه را ادامه دار دانست. البته سهامداران خرد باید بدانند سرمایه‌گذاری در بورس یک امر میان مدت و بلند مدت است و باید در این بازار صبور باشند. میانگین خرید حقیقی‌ها در بازار امروز ۱۴.۲ میلیون تومان و میانگین فروش ان‌ها ۱۵.۸ میلیون تومان بوده است.


رشد شاخص کل بازار سرمایه

شاخص کل بورس در پایان معاملات روز چهارشنبه با رشد ۲۱ هزار و ۴۹۶ واحدی روبرو شد و به عدد یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۴۲۲ واحدی رسید. این شاخص نسبت به روز گذشته بازدهی مثبت ۱.۷۸ درصدی را به ثبت رسانده است.

شاخص کل هموزن نیز با بازدهی مثبت ۰.۵۳ درصدی به عدد ۳۱۸ هزار و ۷۵۸ واحدی رسید. این شاخص در معاملات امروز رشد هزار و ۶۹۰ واحدی داشت. شاخص کل فرابورس نیز بر خلاف روز‌های گذشته ۷۹ واحد رشد داشت و به رقم ۱۷ هزار و ۳۵ واحدی رسید.


کاهش خروج پول از بورس

سهامداران حقیقی با توجه به رخداد‌های امروز بورس و امیدواری ایجاد شده در فضای بازار سرمایه با توجه به اقدامات دولت در حمایت از بورس، امروز کمتر از روز‌های قبل از بازار خارج شدند. خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی‌ها در پایان معاملات امروز ۸۲ میلیارد تومان بود که نسبت به روز قبل افت ۹۲ درصدی را به ثبت رسانده است.

نماد‌های میدکو (توسعه معادن وصنایع معدنی خاورمیانه)، سمگا (گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی) و فملی (ملی صنایع مس ایران) بیشترین میزان خروج پول حقیقی را شاهد بوده و نماد‌های نوری (پتروشیمی نوری)، بوعلی (پتروشیمی بوعلی سینا) و شتران (پالایش نفت تهران) نیز بیشترین میزان ورود پول حقیقی‌ها را به خود اختصاص دادند.


افت ارزش کل معاملات

ارزش کل معاملات در بورس تهران با کاهش ۱۴ درصدی به عدد چهار هزار و ۸۴۷ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳۲۰ میلیارد تومان بود که ۷ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش کل معاملات خرد در پایان روز جاری، به دو هزار و ۸۲۳ میلیارد تومان کاهش یافت. این رقم نسبت به معاملات روز گذشته کاهش ۱۹ درصدی داشته است. ۴۱ درصد حجم کل معاملات اختصاص به سهام‌داران حقیقی داشته است.


کاهش چشمگیر صف‌های فروش در بورس

در جریان معاملات روز چهارشنبه، ۱۸۳ نماد کاهش قیمت داشتند که ۱۲۴ نماد بورسی و ۵۹ نماد فرابورسی بودند. یعنی ۳۸ درصد بازار افت قیمت داشتند. تعداد نماد‌های حاضر در صف فروش نیز با افت محسوسی همراه شده و به ۳۸ نماد رسید.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز سه‌شنبه ۷۸ درصد کاهش یافت و ۹۳ میلیارد تومان شد.

بیشترین صف فروش در معاملات امروز، به سهم‌های غدشت (شرکت دشت مرغاب)، بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان رضوی) تعلق داشت.


رشد قابل توجه ارزش صف‌های خرید در بازار سهام

در پایان معاملات روز چهارشنبه، ۲۸۰ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۹۸ نماد بورسی و ۸۲ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۵۸ درصد بازار رشد قیمت داشتند. ۹۵ نماد در جریان معاملات امروز در صف خرید قرار داشتند.

ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته هزار و ۸۵۰ درصد رشد کرد و در رقم ۲۷۳ میلیارد تومان ایستاد.

امروز نماد‌های شتران (شرکت پالایش نفت تهران)، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین صف خرید را داشتند.
/دانشجو

برچسب ها: بورس ، رئیسی ، بازار سهام
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: