bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۱۰۶
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۹
نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید هوشمندانه تلاش نماید تا بر مبنای تحقق حداکثری منافع ملی نسبت به تنظیم روابط با همسایگان و دیگر کشور‌های اقدام نماید.

سیداحمد آوایی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با اشاره به مسائل ملی و منطقه‌ای بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران سیاست خارجی خود را همواره بر پایه اصل استقلال تنظیم نموده است، اما استقلال به معنای عدم ارتباط با کشور‌های دیگر و حتی قدرت‌های بزرگ نیست. ارتباط با کشور‌های غربی و شرقی اگر بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت باشد هیچ منعی ندارد و با غربگرایی و شرق گرایی متفاوت است؛ لذا دولت باید هوشمندانه تلاش نماید تا بر مبنای تحقق حداکثری منافع ملی نسبت به تنظیم روابط با همسایگان و دیگر کشور‌های اقدام نماید.

وی با اشاره به اینکه مهمترین مولفه قدرت در سیاست خارجی مشروعیت داخلی است، گفت: بر همین اساس باید با ایجاد گفتگو میان نخبگان ملی با طرز تفکرات متفاوت به سوی ایجاد اجماع داخلی جهت حل بحران‌های کشور گام برداریم.

متاسفانه تمام دولت‌ها وقتی سر کار می‌آیند احساس می‌کنند سنگری را فتح کرده اند و دولت‌های قبل از خود را خائن فرض کرده و تحت فشار گروه‌ها و احزاب سیاسی می‌خواهند تمام مسئولان را تغییر دهند. به وزرای محترم تاکید می‌کنم در مقابل فشار فرصت طلبان بی ریشه جهت انتصابات غیر کارشناسی و فامیلی مقاومت نمایند ولو به قیمت از دست دادن جایگاه‌شان باشدعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه تمام دولت‌ها وقتی سر کار می‌آیند احساس می‌کنند سنگری را فتح کرده اند و دولت‌های قبل از خود را خائن فرض کرده و تحت فشار گروه‌ها و احزاب سیاسی می‌خواهند تمام مسئولان را تغییر دهند. به وزرای محترم تاکید می‌کنم در مقابل فشار فرصت طلبان بی ریشه جهت انتصابات غیر کارشناسی و فامیلی مقاومت نمایند ولو به قیمت از دست دادن جایگاه‌شان باشد.

آوایی در ادامه در رابطه با مساله خودرو بیان کرد: ناکارآمدی خودروسازان داخلی بلای جان ملت شده است. یکی از مهمترین عوامل تلفات جانی تصادفات جاده‌ای در ایران ایمنی پایین و کیفیت نازل خودرو‌های داخلی است. آیا شأن خانواده شریف ایرانی استفاده از خودرو با قیمت بالغ بر ۱۸۰ میلیون تومان است که از آن با نام ارابه مرگ یاد می‌شود؟

وی افزود: خودروسازان به واسطه حمایت‌های بی ضابطه دولت‌های صحنه‌های وحشتناک تصادفات زنجیره‌ای را می‌بینند و شانه از مسئولیت خالی می‌کنند. راه حل این موضوع مشخصا خصوصی سازی واقعی شرکت‌های خودروسازی و همچنین اجازه واردات خودرو‌های با کیفیت و با تعرفه‌های منصافه است که در نهایت منجر به ایجاد رقابت، بالا رفتن کیفیت و پایین آمدن قیمت در صنعت خودروسازی کشور خواهد شد. نجات جان مردم هیچ منافاتی با شرع و قانون اساسی ندارد.

نماینده مردم دزفول با اشاره به موضوع احتساب سه چهارم خدمت کارگزاران دولت در مناطق جنگی به صورت حضور داوطلبانه تصریح کرد: این موضوع مورد موافقت فرماندهی معظم کل قوا قرار گرفته، ولی متاسفانه منجر به صدور گواهی ایثارگری داوطلبانه نشده است، لذا از ستاد کل نیرو‌های مسلح تقاضا دارم این گواهی را جهت بهره مندی از امتیازات ایثارگری کارکنان دولت در مناطق جنگی صادر نماید.

آوایی در ادامه خطاب به رئیس جمهور تاکید کرد: شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدی دانش بنیان را دریابید، در این شرایط بحران اقتصادی این شرکت‌ها که نقش ویژه‌ای در ایجاد اشتغال دارند به دلیل مقررات دست و پا گیر دستگاه‌های دولتی به ویژه سازمان‌های تامین اجتماعی، امور مالیاتی و تعزیرات با فشار شدید مواجه شده اند. این همان خودتحریمی است که مکمل تحریم‌های خارجی می‌باشد، لذا تقاضا دارم پشتیبانی از این مجموعه‌ها را در برنامه دولت قرار دهید در غیر این صورت همین میزان اشتعغال نیز نابود خوهد شد

وی با اشاره به موضوع فرهنگیان گفت: شایسته نیست این قشر فرهیخته تحت فشار‌های معیشتی قرار داشته باشند، لذا ضمن شنیدن صدای اعتراض آن‌ها دولت باید لایحه رتبه بندی معلمان و همسان سازی حقوق بازنشستگان را با جدیت دنبال کرده و اجرایی نماید.

عضو مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: وضعیت معیشتی ملت شریف ایران سال هاست که با تنگنا‌های شدید مواجه بوده و سفره مردم روز به روز کوچک‌تر می‌شود. دولت باید توجه کند که زمان ارائه راهکار‌های سطحی و ناموفق قبلی به سر آمده و کشور اکنون نیازمند اخذ تصمیمات اساسی در زمینه اقتصاد، سیاست و فرهنگ است.

نماینده مردم دزفول در ادامه با اشاره به مشکلات استان خوزستان و حوزه انتخابیه اش بیان کرد: مردم شریف خوزستان با وجود منابع سرشار آب تشنه هستند و نیازمند آب شرب و کشاورزی می‌باشند. حق این مردم مظلوم و مقاوم که ۸ سال در برابر دشمن ایستادگی کردند تشنگی نیست. در این شرایط اقتصادی کشاورزان و دامداران استان خوزستان که نقش بسزایی در تامین غذای کل کشور دارند، طی خشکسالی سال ۱۴۰۰ متحمل خسارات بسیاری شده و بابت خسارات تاکنون هیچ مبلغی پرداخت نشده است. لازم است هر چه سریع‌تر در این رابطه اقدام شود.

آوایی همچنین در رابطه با وضعیت راه‌های ارتباطی منتهی به شهرستان دزفول هشدار داد و گفت: این وضعیت زیبنده مردم این شهر نمی‌باشد و از وزیر راه می‌خواهم که جهت تکمیل جاده‌های مذکور دستورات لازم را اعلام نماید./تیترکوتاه

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: