bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۱۸۹
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۴
اولین تب‌سنج هوشمندِ ارزان با کاربری ساده با مزیت ثبت داده‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن و اشتراک داده‌ها با سیستم مرکزی، توسط محققان دانشگاه تهران ساخته شد.

طرح «تب‌سنج هوشمند» توسط تیم آزمایشگاه بیوشیمی-فیزیک و قطب علمی بیوترمودینامیک، به سرپرستی دکتر علی‌اکبر موسوی موحدی و در مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران (IBB) ایده‌پردازی و اجرا شده است.

دکتر موسوی موحدی، سرپرست طرح اعلام کرد: این طرح مربوط به حوزه فناوری کنترل هوشمند در زمینه پزشکی و ایجاد یک ابزار اندازه‌گیری و ثبت دما، به‌طور خاص مربوط به تشخیص دمای بدن و مبتنی بر سیستم اندازه‌گیری کنترل‌شده توسط ریزکنترل‌گر (میکروکنترلر) است که با توجه به سیستم کنترل هوشمند، توسط نرم‌افزار مرکزی قابلیت کنترل بیماری در سطح ناحیه مورد استفاده را دارد.

وی در تشریح مزیت‌های این دستگاه نسبت به تب‌سنج‌های فعلی موجود در بازار، به سازگاری با محیط زیست اشاره کرد و افزود: این دستگاه، زباله بیمارستانی کمتری تولید می‌کند و به تبع آن مانع افزایش دمای کره زمین با سوزاندن بعضی از زباله‌های عفونی می‌شود.

دکتر موسوی موحدی در ادامه تاکید کرد: خطای انسانی در فرایند اندازه‌گیری دمای بدن توسط این دستگاه، نزدیک به صفر است و تقریباً هر کاربری توانایی استفاده از آن را دارد.

رئیس مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران تاکید کرد: این تب‌سنج، اولین تب‌سنج هوشمندِ ارزان با کاربری ساده است که تا به حال در ایران ساخته شده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، طرح «تب‌سنج هوشمند» در بخش ایده‌پردازان هوش مصنوعی در پنجمین دوره جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان (جشنواره قرن)، در دو ردیف برگزیدگان علمی و برگزیده نهایی قرار گرفته بود. شیرین محمدیان، مهدیه رهبان، نسیم چراغی و پرویز نوروزی با پیش‌زمینه‌های علمی مختلف، اعضای این تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر موسوی موحدی هستند.

/ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: