bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۵۴۳
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰
مدیر قرارداد‌ها و پیگیری مطالبات صندوق توسعه ملی از وصول بیش از ۲.۵ میلیارد دلار از مطالبات ارزی صندوق توسعه ملی خبر داد.

به گزارش بازارنیوز، رضا محمدی مدیر قراردادها، پیگیری مطالبات و نظارت بر مصرف صندوق توسعه ملی ضمن تشریح آخرین وضعیت وصول مطالبات ارزی و ریالی صندوق، اعلام کرد: صندوق توسعه ملی در راستای صیانت از منابع ارزی کشور، طی سالیان اخیر پیگیری‌های مستمری در خصوص وصول مطالبات خود از دولت و بخش خصوصی انجام داده است؛ در این بین هرچند عمده مطالبات ارزی صندوق مربوط به منابع اعطائی به دولت بوده، لیکن تاکنون وصول مطالبات از دولت ناچیز بوده و عمده منابع وصول شده نیز مربوطه به طرح‌های بخش خصوصی است.

وی تصریح کرد: طی سال‌های اخیر و پس از به بهره‌برداری رسیدن طرح‌های ارزی تأمین مالی شده، اقدامات صندوق برای وصول مطالبات خود از بخش خصوصی صورت گرفته، لیکن با توجه به مشکلات اقتصادی کشور و تحریم‌های ظالمانه بین المللی و سایر مشکلات داخلی و خارجی تحقق اهداف وصول مطالبات این صندوق با چالش جدی مواجه شده است.

مدیر قراردادها، پیگیری مطالبات و نظارت بر مصرف صندوق توسعه ملی با اشاره به پیگیری جدی‌تر وصول مطالبات از دولت و بخش‌های خصوصی و همچنین سرمایه‌گذاری صیانتی در بخش‌های پربازده اقتصادی در دوره جدید، گفت: این صندوق تلاش می‌کند از تمام ظرفیت‌های قانونی و حاکمیتی خود برای حفظ سهم نسل‌های آینده مطابق بامفاد اساسنامه خود و منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) استفاده کند.

بیش از ۷۰ درصد مطالبات صندوق در بخش نفت و گاز و نیروگاه است

رضا محمدی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد مطالبات صندوق در بخش نفت و گاز و نیروگاه است، گفت: عمده مسائل صندوق در این مسیر در بخش طرح‌های ارزی تأمین مالی شده در حوزه انرژی به ویژه دربخش نفت و گاز و نیروگاه با وجود اخذ تضامین لازم از دولت، وزارت نیرو و شرکت ملی نفت ایران، می‌باشد.

وصول بیش از ۲.۵ میلیارد دلار از مطالبات ارزی صندوق

مدیر قراردادها، پیگیری مطالبات و نظارت بر مصرف صندوق توسعه ملی اضافه کرد: با وجود تمامی مشکلات و مسائل پیش رو این صندوق با جدیت بیشتری نسبت به وصول مطالبات خود اقدام نموده که این پیگیری‌ها منجر به وصول بیش از ۲.۵ میلیارد دلار از مطالبات ارزی صندوق از بخش خصوصی شده است.

رضا محمدی، تصریح کرد: در عین حال این صندوق به منظور تسهیل امور طرح‌های تأمین مالی شده نسبت با امهال بدهی و افزایش دوران تأمین مالی بیش از ۲۰۰ طرح موافقت کرده که این موضوع نشان از حمایت صندوق از طرح‌های تولیدی کشور در سایه منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) است.

وی با بیان اینکه در بخش منابع ریالی با پیگیری‌های این صندوق و همکاری مناسب بانک‌های عامل تمامی مطالبات صندوق در این بخش وصول شده است، اظهار امیدواری کرد؛ با همکاری کلیه ارکان حاکمیت و فعالین اقتصادی کشور مطالبات ارزی این صندوق از دولت و بخش خصوصی در اسرع وقت وصول شده تا امکان تأمین مالی گسترده‌تر و سرمایه‌گذاری زاینده در بخش‌های مختلف اقتصادی محقق شود.


/فارس

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: