bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۷۱۶
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ با بیان اینکه در بحث ارز ترجیحی، مجلس ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای سال ۱۴۰۱ مصوب کرد، گفت: علاوه بر این رقم، حدود ۴ میلیارد دلار نیز برای گندم پیش بینی شد.

به گزارش بازارنیوز، حمیدرضا حاجی بابایی در نشست خبری امروز (دوشنبه ۲۵ بهمن ماه) ضمن تبریک ۱۳ رجب و با اشاره به کار فشرده اعضای کمیسیون تلفیق برای بررسی بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: لایحه بودجه سال آینده با رقم ۱۳۷۲ هزار همت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد و دولت مصارف و منابعی برای سال آینده تعریف کرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق ویژه رخ داده در بودجه سال ۱۴۰۱ افزود: دولت موفق نشد تاییدیه برداشت ۲۰ درصدی از صندوق توسعه ملی را دریافت کند. این موضوع بدین معنی است که ۱۳۷ همت منابع دولت در بودجه کاهش پیدا کرد. این در حالی است که دولت برای این منبع مصارفی تعریف کرده بود.

وی اضافه کرد: ما منتظر بودیم دولت با نامه‌ای ۱۳۷ همت مذکور را از طریق معرفی منابعی تامین کند یا این رقم را از مصارف بکاهد، در حالی که این اتفاق نیفتاد، هر چند در جلساتی در این خصوص جمع بندی داشتیم، اما لازمه آن این بود که دولت آن را به مجلس ابلاغ می‌کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه درباره وضعیت کالا‌های اساسی و یارانه‌ها تصمیم مهمی در بودجه گرفتیم، ادامه داد: حدود ۸۰ همت به مبلغی که دولت در لایحه پیش بینی کرده بود، افزودیم.

حاجی بابایی تصریح کرد: مجموع دو رقم بالا یعنی ۱۳۷ همت و ۸۰ همت، حدود ۲۲۰ همت می‌شود؛ یعنی ما باید این عدد را که موجود نبود، تعیین تکلیف می‌کردیم که اقدام بسیار مشکلی بود.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ با بیان اینکه کمیسیون تلفیق باید تصمیم بسیار سخت و تعیین کننده‌ای می‌گرفت؛ مبنی بر اینکه آیا ارز ترجیحی در سال آینده تخصیص یابد یا خیر، ادامه داد: مهمترین موضوع زمان ما در کشور بحث ارز ترجیحی بود، مردم نگرانی بسیاری در این خصوص داشتند و موافقان و مخالفان و همه کارشناسان در این حوزه به اظهارنظر می‌پرداختند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس تصریح کرد: هر چند کارشناسان بیان می‌کردند که ارز ترجیحی دارای فساد و دلالی است که قسمتی از آن درست است، اما نگرانی شدید ما این بود که اگر ارز ترجیحی حذف شود، چه اتفاقی خواهد افتاد، بنابراین کمیسیون تلفیق در کنار مردم قرار گرفت و ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای سال ۱۴۰۱ مصوب کرد. علاوه بر این رقم، حدود ۴ میلیارد دلار نیز به صورت ریالی برای گندم پیش بینی شد، به عبارتی برای یارانه کالا‌های اساسی، دارو و گندم حدود ۲۵۰ همت منابع پیش بینی شد. در صورتی که دولت تنها ۱۷۲ همت پیش بینی کرده بود و ما به این عدد حدود ۸۰ همت اضافه کردیم.

وی با بیان اینکه قیمت گندم در سال آینده به ۹۵۰۰ تومان افزایش می‌یابد، گفت: با توجه به این عدد در سال آینده، به واردات گندم نیازی نداریم، این در حالی است که هر ساله حدود ۳ تا ۴ میلیارد دلار واردات گندم داشتیم. در سال آینده با توجه به قیمت ۹۵۰۰ تومانی گندم، کشاورزان کشت خود را افزایش می‌دهند و میزان اشتغال در این حوزه بیشتر خواهد شد.

/خانه ملت

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: