bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۷۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸
حاجی بابایی در نشست خبری:
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ با بیان اینکه در بحث ارز ترجیحی، مجلس در کنار مردم قرار گرفت و ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای سال ۱۴۰۱ مصوب کرد، گفت: علاوه بر این رقم، حدود ۴ میلیارد دلار نیز به صورت ریالی برای گندم پیش بینی شد، به عبارتی برای یارانه کالاهای اساسی، دارو و گندم حدود ۲۵۰ همت منابع پیش بینی شد.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز: حمیدرضا حاجی بابایی در نشست خبری امروز (دوشنبه 25 بهمن ماه) ضمن تبریک 13 رجب و با اشاره به کار فشرده اعضای کمیسیون تلفیق برای بررسی بودجه سال 1401 گفت: لایحه بودجه سال آینده با رقم 1372 هزار همت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد و دولت مصارف و منابعی برای سال آینده تعریف کرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق ویژه رخ داده در بودجه سال 1401 افزود: دولت موفق نشد تاییدیه برداشت 20 درصدی از صندوق توسعه ملی را دریافت کند. این موضوع بدین معنی است که 137 همت منابع دولت در بودجه کاهش پیدا کرد. این در حالی است که دولت برای این منبع مصارفی تعریف کرده بود.

وی اضافه کرد: ما منتظر بودیم دولت با نامه ای 137 همت مذکور را از طریق معرفی منابعی تامین کند یا این رقم را از مصارف بکاهد، در حالی که این اتفاق نیفتاد، هر چند در جلساتی در این خصوص جمع بندی داشتیم، اما لازمه آن این بود که دولت آن را به مجلس ابلاغ می کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه درباره وضعیت کالاهای اساسی و یارانه ها تصمیم مهمی در بودجه گرفتیم، ادامه داد: حدود 80 همت به مبلغی که دولت در لایحه پیش بینی کرده بود، افزودیم.

حاجی بابایی تصریح کرد: مجموع دو رقم بالا یعنی 137 همت و 80 همت، حدود 220 همت می شود؛ یعنی ما باید این عدد را که موجود نبود، تعیین تکلیف می کردیم که اقدام بسیار مشکلی بود.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 با بیان اینکه کمیسیون تلفیق باید تصمیم بسیار سخت و تعیین کننده ای می گرفت؛ مبنی بر اینکه آیا ارز ترجیحی در سال آینده تخصیص یابد یا خیر، ادامه داد: مهمترین موضوع زمان ما در کشور بحث ارز ترجیحی بود، مردم نگرانی بسیاری در این خصوص داشتند و موافقان و مخالفان و همه کارشناسان در این حوزه به اظهارنظر می پرداختند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس تصریح کرد: هر چند کارشناسان بیان می کردند که ارز ترجیحی دارای فساد و دلالی است که قسمتی از آن درست است، اما نگرانی شدید ما این بود که اگر ارز ترجیحی حذف شود، چه اتفاقی خواهد افتاد، بنابراین کمیسیون تلفیق در کنار مردم قرار گرفت و 9 میلیارد دلار ارز ترجیحی برای سال 1401 مصوب کرد. علاوه بر این رقم، حدود 4 میلیارد دلار نیز به صورت ریالی برای گندم پیش بینی شد، به عبارتی برای یارانه کالاهای اساسی، دارو و گندم حدود 250 همت منابع پیش بینی شد. در صورتی که دولت تنها 172 همت پیش بینی کرده بود و ما به این عدد حدود 80 همت اضافه کردیم.

وی با بیان اینکه قیمت گندم در سال آینده به 9500 تومان افزایش می یابد، گفت: با توجه به این عدد در سال آینده، به واردات گندم نیازی نداریم، این در حالی است که هر ساله حدود 3 تا 4 میلیارد دلار واردات گندم داشتیم. در سال آینده با توجه به قیمت 9500 تومانی گندم، کشاورزان کشت خود را افزایش می دهند و میزان اشتغال در این حوزه بیشتر خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه با این قیمت گندم، میزان مصرف این کالا از 12 میلیون تن به 8 میلیون تن می رسد و قاچاق آن از بین خواهد رفت، ادامه داد: دولت همچنان در سال 1401 آرد را به نانوایان با نرخ کیلویی 660 تومان تحویل خواهد داد.

حاجی بابایی تصریح کرد: با وجود همه فشارهای کارشناسانه که همه بحق صحبت می کردند، کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 راهی که مردم می خواستند را انتخاب کرد و معیشت مردم را مدنظر قرار داد. تخصیص 250 همت یارانه برای سال آینده بدین معنی است که مجلس مشکلات مردم را لمس کرده و از آنها آگاه است و تمام تلاش خود را برای بهبود معیشت مردم به کار گرفته است.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 یادآور شد: مجلس قبل یکبار اراده کرد و بر حامل های انرژی نورافکن انداخت، بنابراین تبصره 14 که درباره هدفمندی یارانه ها بود، ایجاد شد. در آن زمان ما بیان می کردیم که در این حوزه 87 هزار میلیارد تومان منابع داریم، اما دولت بیان می کرد که این منابع 31 هزار میلیارد تومان است. امروز این پیام را بیان می کنم که جدول شماره 14 در کمیسیون تلفیق حدود 600 هزار میلیارد تومان بسته شد که از این عدد حدود 250 همت برای کمک به ارز ترجیحی و نهاده های کشاورزی و گندم اختصاص شده است.

در سال آینده حدود 73 همت یارانه نقدی پرداخت می شود

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با بیان اینکه در سال آینده حدود 73 همت یارانه نقدی پرداخت می شود، اضافه کرد: حدود 22 همت از این محل برای مناطق محروم به منظور تامین مسکن، آب، راه، مدرسه و خانه های بهداشت پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه تبصره 14 جزئی از موضوع نفت است، یادآور شد: در سال 1401 جدولی پیوست تبصره 1 خواهد شد که در آن میزان درآمد نفتی، هزینه ها و اقداماتی که انجام می شود از جمله یارانه سوخت و... شفاف و مشخص خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم از جدول مذکور به عنوان چراغ روشن و نورانی بر تاریکخانه نفت یاد کرد و ادامه داد: با این جدول بودجه نفت هر سال شفاف تر خواهد شد.

کمیسیون تلفیق حداقل حقوق ها را 60 درصد افزایش داد

حاجی بابایی با اشاره به موضوع حقوق ادامه داد: خارج از مجلس، موضوعات مختلفی مانند 21 برابر، 15 برابر و شفافیت حقوق مطرح بود که مجلس اقدام مهمی در این حوزه انجام داد و حداقل دریافتی بازنشستگان را به 5 میلیون تومان و حداقل حقوق شاغلان را 5 میلیون و 600 هزار تومان پیش بینی کرد. از آنجا که از دریافتی بازنشستگان مبلغ 600 هزار تومان بابت بازنشستگی کاسته نمی شود، حداقل حقوق برای آنها 5 میلیون در نظر گرفته شد. کمیسیون تلفیق حداقل حقوق ها را 60 درصد افزایش داد.

پرداخت حقوق تا 5 میلیون تومان از مالیات معاف است

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 با بیان اینکه پرداخت حقوق تا 5 میلیون تومان از مالیات معاف است، تصریح کرد: کمیسیون تلفیق و مجلس با دقت نظر موضوع حقوق اقشار پایین جامعه از نظر درآمدی را بررسی کرد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با بیان اینکه افزایش حقوق سایر افراد 10 درصد است، اضافه کرد: حقوق ها تا 5 میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف هستند، همچنین پرداخت حقوق از 5 تا 15 میلیون تومان، شامل 10 درصد مالیات می شود، این در حالی است که دولت مالیات حقوق تا 10 میلیون تومان را 10 درصد در نظر گرفته بود.

 

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: