bazarnews

کد خبر: ۱۰۲۷۶۷
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲
بهای معاملات آتی نفت خام در روز جمعه در حالی کاهش یافت که کارشناسان باور دارند که تدوام تنش ها میان روسیه و غرب می تواند در بالا رفتن بهای انرژی نقش به سزایی داشته باشد.

به گزارش بازارنیوز به نقل از پایگاه خبری "کوانتوم اینتلیجنس"، بهای آتی نفت خام در روز جمعه با افزایش احتمال توافق هسته‌ای ایران کاهش یافت، هرچند کارشناسان بر این باور هستند که تداوم تنش‌ها میان روسیه و غرب می‌تواند در بالا رفتن بهای انرژی نقش بسزایی داشته باشد.

براساس گزارش این پایگاه خبری که به بررسی داده‌های و تحلیل‌های بازار انرژی می‌پردازد، میانگین بهای نفت خام "برنت دریای شمال" برای معامله در ماه آوریل (فروردین) با قیمت ۹۱.۲۰ دلار در هر بشکه (۰۹۵۰ GMT) تعیین شد، در حالیکه براساس معاملات روز پنجشنبه بهای هر بشکه ۹۲.۹۷ دلار تعیین شده بود.

همزمان نفت "وست تگزاس اینترمیدیت" برای معامله در ماه مارس (اسفند) ۸۹.۸۱ دلار در هر بشکه تعیین شد، در حالیکه میانگین هر بشکه در روز پنجشنبه ۹۱.۷۶ دلار قیمت خورد و برای ماه آوریل این رقم ۸۸.۲۱ دلار در هر بشکه معامله شد.

آمریکا دیروز (پنجشنبه) گفت که پیشرفت قابل توجهی در جریان مذاکرات در وین حاصل شده و مدعی شد در صورتی که ایران در این مورد جدیت نشان دهد، امکان رسیدن به توافق ظرف چند روز آینده ممکن است.

«کلودیو گالیمبرتی» معاون ارشد شرکت تحقیقات انرژی "ریستاد" هم در این خصوص گفت: تحولات مثبت در مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا به کاهش بهای نفت کمک می‌کند، زیرا امید‌ها برای بازگشت ایران به بازار انرژی بالا گرفته است.

وی افزود: اگرچه هنوز توافق هسته‌ای نهایی نشده، اما با توجه به خبر‌های رسیده از پیشرفت و اجماع گسترده در مذاکرات، قیمت‌ها در حال کاهش است و در نهایت تا دسامبر سال جاری (آذر ۱۴۰۱) تا ۹۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام به بازار اضافه خواهد شد.

امیدواری به آرام شدن بازار انرژی در حالی است که به دلیل ادعا‌های مطرح شده از سوی مقامات غربی و هشدار‌های نادرست مکرر رهبران اروپایی و امریکایی، بخش‌هایی از بازار همچنان برای معاملات دچار تردید هستند.

«جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا در حالیکه از پیوستن نیرو‌های آمریکایی به متحدان ناتو خبر می‌داد، مدعی شد که روسیه در آستانه حمله به اوکراین است و با اشاره به درگیری‌ها در مرز‌های شرقی اوکراین، هشدار داد که بمباران‌های اخیر می‌تواند پیش درآمدی برای ایجاد بهانه و تهاجم باشد.

بحث بر سر بروز درگیری و متهم کردن شروع درگیری‌ها در کی‌ف و مسکو و ادعا‌ها بر سر حملات جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در چندین مکان در منطقه دونباس در حالی است که بایدن ادعا دارد دولت وی اطلاعاتی در دست دارد که ثابت می‌کند روسیه درگیر یک عملیات پرچم دروغین برای داشتن بهانه‌ای برای حمله است.

«آنالنا بربوک» وزیر امور خارجه آلمان امروز (جمعه)، پیش از کنفرانس امنیتی مونیخ، گفت که مسکو باید نشان دهد که گام‌های جدی برای کاهش تنش برمی دارد.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده "دونتسک" و "لوگانسک" تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده اند.

روسیه بار‌ها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است، اما کی‌یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، در مناقشه مسلحانه در منطقه دونباس از سال ۲۰۱۴ تاکنون بیش از ۱۳ هزار نفر که اکثر آن‌ها را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند، جان خود را ازدست داده اند.

 

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: