bazarnews

کد خبر: ۱۱۰۱۷۴
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
یک مقام صنفی ضمن انتقاد از عملکرد ضعیف دستگاه نظارتی در مقابله با ورود پوشاک قاچاق، گفت: در حال حاضر این مسئله هر روز خود را باساختاری جدید در بازار نشان می‌دهد، اما با این حال نشانه‌ای دال بر کاهش و یا کنترل آن دیده نمی‌شود.

قاچاق پوشاک بدون توقف

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «مجید افتخاری» عضو هیئت رئیسه اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران در گفتگو با بازارنیوز پیرامون آخرین وضعیت این بازار اظهار کرد: بازار پوشاک به دلیل اغتشاشات چند ماه قبل و تاثیر منفی آن در بخش عرضه، به شکل قابل توجهی تحت الشعاع قرار گرفت؛ به طوری که تقارن آن با وضعیت اقتصادی جامعه، منجر به خروج پوشاک از اولویت خرید مردم و سپس کاهش فروش البسه زمستانه شد.


عضو هیئت رئیسه اتحادیه پوشاک افزود: همزمان با این اتفاق، بسیاری از واحد‌های صنفی مجبور به انجام حراج‌هایی غیر متعارف و بی سابقه پوشاک شدند تا بتوانند به واسطه آن فعالیت‌های اقتصادی خود را ادامه و یا بخش از بدهی‌های را پرداخت کنند.


وی همچنین درباره کاهش تولید پوشاک و میزان درصد آن در ماه‌های اخیر، گفت: تولید این کالا در ماه گذشته به شکل قابل توجهی افت داشت، اما نمی‌تواند آمار دقیقی را برای آن بیان کرد. برای تشریح این مسئله می‌توان نمونه‌گیری کرد، اما در حال حاضر امکان بیان عدد متقن برای میزان کاهش تولید پوشاک وجود ندارد.

قاچاق پوشاک بدون توقف
حال صنعت پوشاک خوب نیست!


افتخاری با انتقاد از قطعی برق و گاز واحد‌های تولیدی پوشاک گفت: این مسئله تاثیر زیادی را بر روند تولید و توزیع این کالا برجای گذاشت. در حال حاضر صنعت پوشاک کشور در وضعیت مناسبی قرار ندارد.


عضو هیئت رئیسه اتحادیه پوشاک تصریح کرد: کسبه در تابستان سال جاری بازار بسیار ضعیفی را پشت سر گذاشته‌اند؛ این رویه در فصل زمستان تکرار شده و پیش‌بینی می‌شود که  بازار شب عید هم مجدداً به همین وضعیت دچار خواهد شد.


قاچاق پوشاک بدون توقف!


افتخاری همچنین درباره آخرین قاچاق پوشاک هم گفت: این مسئله هر روز خود را با ساختار و روشی جدید در بازار نشان می‌دهد. در حال حاضر به جای عملکرد دستگاه‌های نظارتی، تنها بازدارنده قاچاق، تغییر نرخ ارز است،اما با این حال این نوع پوشاک به اشکال گوناگون و در راحت‌ترین حالا ممکن وارد کشور می‌شود.


عضو هیئت رئیسه پوشاک خاطرنشان کرد: فعالیت قاچاقچیان پوشاک همچنان به مانند سابق ادامه داشته و تا کنون نشانه‌ای دال بر کاهش و یا کنترل قاچاق این کالا از سوی دستگاه‌های نظارتی دیده نمی‌شود.


وی با اشاره تاثیر تغییرات نرخ ارز بر روند قاچاق گفت: در چنین شرایطی، قاچاق پوشاک کاهش نمی‌یابد، بلکه قاچاقچیان این حوزه روش کار خود را تغییر می‌دهند؛ به بیان ساده‌تر به جای پوشاک فیک به سمت قاچاق البسه استوک روی می‌آورند.


افتخاری همچنین درباره سهم پوشاک قاچاق از بازار شب عید، گفت: اکنون نمی‌توان درباره این موضوع پاسخی جامع داد. در حال حاضر فقط عمده فروشان پوشاک فعالیت خود را برای بازار شب عید آغاز کرده‌اند؛ لذا، برای پاسخ به این پرسش باید یک یا دو هفته صبر کرد.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: