bazarnews

کد خبر: ۲۵۷۷۸
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰
در حالی هنوز مشکل انتقال وجوه حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی به چین برطرف نشده است که گمرک ترکیه مانع از ورود محصولات پتروشیمی به ترکیه شد.
بازارنیوز- هنوز مشکل صادرات پتروشیمی و دریافت وجوه حاصل از صادرات این محصولات به چین برطرف نشده است که خبرهای جدید از ایجاد مشکل جدید صادرات محصولات پتروشیمی به ترکیه حکایت می کند و بر این اساس گمرک ترکیه ترخیص کالاهای پتروشیمی را با منشا ایران متوقف کرده است.

ظاهرا این مشکل از هفته گذشته ایجاد شده است و تاکنون نیز ادامه داشته به طوریکه کالاهای ایرانی در گمرک ترکیه ترخیص نشده اند و همچنان صف طویلی از محموله های ایرانی به خصوص شرکت های پتروشیمی در گمرک ترکیه در انتظار رفع مشکل هستند.

به گفته برخی از صادرکنندگان گمرک ترکیه با ارسال نامه ای به تمامی پایانه های گمرکی از آنها خواسته است تا اقدام به دریافت فاکتور تایید شده کنسولی از صادرکننده های ایرانی برای همه کالاهای وارداتی کنند.

در این نامه آمده است طی مراجعات صورت گرفته توسط صادرکنندگان ترکیه، ایران از سال 2016 از صادرکننده های ترک درخواست ارائه فاکتور تایید شده کنسولی داشته و از آنجایی که تایید کنسولی این فاکتورها مستلزم صرف هزینه و زمان زیادی است، ادعا شده این روند باعث اثر منفی در صادرات ترکیه به ایران شده است. از این رو بر اساس  اصل اقدام متقابل، اجرای عین اقدام مذکور به صورت متقابل برای کالای با مبداء ایران، به اطلاع وزارت خارجه رسیده و در این چارچوب در مورد فاکتورهای واردات کالاهای با منشا ایران نسبت به اخذ تاییده کنسولگری های ترکیه در ایران اقدام مقتضی و ترتیبات لازم داده شود و 10 روز از تاریخ 12 جولای نسبت به اجرای آن در مبادی وارداتی ترکیه اقدام شود.

ظاهرا با توجه به اینکه اکثر صادرات پتروشیمی از طریق شرکت های واسط اماراتی انجام شده، آنها قادر به تهیه فاکتور تایید شده کنسولی نیستند.

*انتقال پول پتروشیمی‌ها از چین در کانال صرافی

 پیگیری خبرنگار فارس حاکی از آن است که هنوز مشکلات صادرات پتروشیمی به چین برطرف نشده است و برخی از صادرکنندگان پتروشیمی گرچه نمی توانند محصولات خود را به این کشور صادرکنند اما برای انتقال وجوه محصولات پتروشیمی که در گذشته صادرشده است تصمیم به تشکیل صرافی گرفته اند تا بتوانند این وجوه را بازگردانند.

ظاهرا حل مشکل ایجاد شده در چین نیازمند گذشت زمان طولانی است و چینی ها به دلیل قانون مبارزه با پولشویی و شفافیت در انتقال وجود تصمیم گرفته اند تا اطلاع ثانوی هیچ محموله پتروشیمی را از ایران وارد نکنند تا مشخص شود که این پول چگونه به دست صادرکنندگان پتروشیمی می رسد.

پیگیری خبرنگار فارس حاکی است که دولت چین به دلیل فشار آمریکا تصمیم به چنین اقدامی گرفته است تا نشان دهد هیچ بانک و یا موسسه مالی با ایران در ارتباط نیست.
فارس
برچسب ها: صادرات ، پتروشیمی ، پول
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: