bazarnews

کد خبر: ۲۶۰۳۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹
کافی است که منزل شما مشرف به یکی از دوربین‌های محدوده طرح ترافیک باشد تا یکی از بهترین تفریحات سالم روزانه را داشته باشید!
بازار نیوز - همزمان با آغاز طرح ترافیک و روشن شدن دوربین‌های کنترل ترافیک شاهد انواع و اقسام ترفندهای رانندگان برای ورود به طرح ترافیک خواهید بود. از گل‌مالی کردن خودرو، بالا دادن صندوق عقب، پارچه انداختن روی پلاک و استتار توسط اشخاص و موتور‌سواران گرفته تا استفاده از انواع اسپری‌های پیشنهادی از قبیل تافت مو برف شادی و... که حتی برخی سودجویان در فضای مجازی اقدام به فروش می‌کنند، اما از قدیم گفتند دست بالای دست بسیار است. از آنجایی که راهنمایی و رانندگی همواره در قبال عملکرد متخلفان برای ورود به طرح ترافیک هشدارهای لازم را می‌دهد (هرچند که بعضاً عملیاتی نمی‌شود) اما این خلاقیت ذهن ایرانی‌ها است که راهکارهای جدید را برای خلاف قانون رفتن اختراع می‌کند!

ترفند جدید فرار از قانون
اگر دقت کرده باشید مدت زمانی می‌شود که تعداد خودروهای بدون پلاک در شهر تهران به صورت عجیبی افزایش چشمگیری داشته است و این همان روش نوین خلاف قانون رفتن در ذهن یک ایرانی است. به تازگی رانندگانی که مدام توسط پلیس یا دوربین‌ها جریمه می‌شدند، راهکار جدیدی پیدا کرده‌اند تا با خیال راحت به قانون‌شکنی بپردازند. این رانندگان با کندن پلاک عقب خودرو و قرار دادن آن پشت شیشه عقب خودروی خود بسیاری از دوربین‌های راهنمایی و رانندگی را از کار انداخته‌اند.

همانطور که می‌دانید، دوربین‌های راهنمایی و رانندگی طوری تنظیم شده‌اند تا در صورت تخلف از سرعت مطمئنه، ورود به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد، تصویر پلاک عقب خودرو را ثبت کند، اما تعدادی از رانندگان با کندن پلاک و تعویض جای آن مانع ثبت جریمه می‌شود. بهانه این افراد افتادن پلاک، تعویض پلاک و سایر مشکلات دیگری است که با آسودگی بتوانند برای روزهای طولانی پلاک را پشت شیشه عقب طوری قرار دهند که تعدادی از شماره‌های آن ناخوانا باشد، هر زمان هم که مأموران راهور مانع تردد این خودروها می‌شوند، با بهانه اینکه پلاک در حادثه‌ای کنده شده و قصد دارند به زودی آن را در محل پلاک نصب کنند، بار دیگر به مسیر خود ادامه می‌دهند. کمااینکه مشخص نیست آیا دوربین‌های محدوده طرح ترافیک قادر به ثبت پلاک این افراد است یا خیر؟

شیوه ثبت پلاک توسط دوربین‌ها
طبق گفته پلیس هر پلاکی که چشم قادر به خواندن آن است دوربین نیز آن را ثبت می‌کند، هرچند که فروش تجهیزات در راستای مخدوش کردن پلاک خودرو یا عمل ارتکاب به استتار جرم است. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران می‌گوید: رانندگانی که اقدام به تغییر پلاک یا دستکاری آن کنند، علاوه بر اعمال قانون براساس قانون مجازات اسلامی شش ماه تا یکسال حبس در انتظارشان است. در حال حاضر صدها دوربین مبادی ورودی و خروجی را به طرح ترافیک کنترل می‌کنند. این در حالی است که شهرداری تهران به صورت روزانه آرم طرح ترافیک را به فروش می‌رساند، اما قانون‌گریزان برای اینکه پول طرح روزانه ندهند علاوه بر شگرد نوین ذکر شده از دیگر شگردها برای ورود به این محدوده استفاده می‌کنند، بی‌آنکه این اعمال قانون‌ها مانع از انجام تخلفات شهروندان شود.

جالب اینجاست که این راهکارهای تخلفاتی در سکانس‌های سریالی و سینمایی هم به نمایش گذاشته می‌شود که به این ترتیب آن اندک کسانی که به فکر چنین تخلفاتی نیستند هم در جریان راهکارهای جدید قرار می‌گیرند. همین چند وقت پیش در یکی از فیلم‌های سینمایی فردی در کنار خیابان‌‌های طرح‌دار می‌‌ایستد و منتظر ماشین‌‌هایی می‌شود که بدون طرح می‌خواهند از خیابانی که باید طرح ترافیک داشته باشند، عبور کنند. وی با گرفتن مبلغی پول از رانندگان نقش سپر بلا را بازی می‌کند و با قرار دادن بدن خود روی پلاک ماشین‌ها آنها را از تیررس دوربین‌های ثبت تخلف عبور از طرح ترافیک نجات می‌دهد! به همین سادگی در عرض چند ساعت به ازای عبور چندین ماشین بدون طرح، درآمدی هم به دست می‌‌آورد، اما برخلاف اتفاقات غلو شده‌ای که در فیلم‌‌های طنز نشان داده می‌شود، اما این واقعه بدون هیچ غلوی در عالم واقعیت با ترفندهای مختلف رخ می‌‌دهد بدون آنکه آب از آب تکان بخورد.

ترفندهای ذکر شده و نیز ترفند نوین عبور و مرور بدون پلاک در سطح شهر موجب می‌شود تا خیابان‌های پایتخت هر روز نا‌امن‌تر از روز گذشته شود و تخلفات گسترده بدون ثبت و جریمه بماند.خلافی خودرو را هم که میخواهند بگیرند متوجه جریمه های سنگینی می شوند که فکر میکنند دوربین آن ها را ندیده است.

اما شاید آنقدری که مردم عادی و نه بعضاً خلافکار برای سرپیچی از قانون اتاق فکر تشکیل می‌دهند، ‌مسئولان برای اعمال قوانین اتاق فکر جمعی نداشته باشند، کمااینکه به تازگی نیز بحث ورود موتور‌سواران با مجوز طرح ترافیک مطرح شده است، حال آنکه از هم‌اکنون در اتاق‌های فکر دست جمعی تدابیر لازم برای ایستادن مقابل قانون اندیشیده شده است و بسیاری از آنها با قاطعیت از بی‌اهمیتی این مسئله و استتار پلاک‌های موتور برای عبور از محدوده طرح ترافیک سخن می‌گویند.
 
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: