bazarnews

کد خبر: ۲۶۱۷۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
آخرین جلسه انتخاب شهردار تهران
آخرین جلسه انتخاب شهردار تهران در حال برگزاری است و حسین مرعشی به عنوان اولین نفر در حال ارائه برنامه خود به اعضای منتخب شورای پنجم است.
بازار نیوز - هم‌اکنون آخرین جلسه ارائه برنامه‌های کاندیداهای شهرداری تهران در حال برگزاری است و حسین مرعشی و محسن مهرعلیزاده برنامه‌های خود را ارائه می‌دهند. در پایان این جلسه شهردار تهران با آرای حداکثر اعضای منتخب شورای پنجم انتخاب خواهد شد. در ذیل گزیده سخنان مرعشی را می‌خوانید.

این کاندید تصدی پشت شهرداری تهران گفت: شهردار تهران منتخب اصلاح طلبان است اما باید شهردار هم مردم باشد و رفتاری عادلانه، منصفانه و باز با همه مردم داشته باشد

در ١٢ سال اخیر جریان اصولگرایی رقیب کاملا خطی، غیرمنصفانه و تنگ نظرانه با جناح اصلاح طلب برخورد کرده است و بخشی از کارشناسان برجسته که میتوانستند برای تهران موثر باشند را حذف کرد! من معتقد به حذف اصولگرایان نیستم چراکه این طیف در تهران ٢٥ درصد رای اورده و باید به همین تناسب به  سهم آنها در مدیریت توجه شود.

وی از فساد به عنوان خط قرمز مدیریت خود یاد کرد و گفت: من در برخورد با مدیران فاسد مماشات نمیکنم. من در مدیریتم در شهرداری تهران  اقوام گرایی نخواهم داشت.

مرعشی اضافه کرد: شهردار تهران باید سیاستی را در پیش گیرد که نه اقوام خود و نه از اقوام اعضای شورای شهر در بدنه مدیریتی استفاده کندهرهفته یکروز را برای رسیدگی مستقیم با مردم اختصاص خواهم داد ، این تجربه موفق را در کرمان داشته ام و اثربخشی بسیاری دارد.شهردار تهران منتخب جبهه اصلاحات کشور خواهد بود. جبهه اصلاحات دارای ارکان شناخته شده اعم از شخصیت ها و احزاب با سابقه روشن در انقلاب اسلامی، دوران پر افتخار دفاع مقدس، دوران سازندگی و دوران اصلاحات، دوران سخت عزلت و دوران جدید. هزینه اداره تهران از توان مردم خارج است.درآمد شهرداری در این چندسال متکی بر فروش تراکم بود که فشاری بر مردم ایجاد نکرد اما این مسئله سبب شد که سفره هزینه های تهران گسترده تر پهن شود.من هیاتی هستم اما نمیتوانم قبول کنم چطور شهرداری که به پیمانکار بدهکار است برای کارهای مستحبی و کمک به هیات ها و خیریه ها پیش قدم است!؟هزینه های شهرداری باید منطقی شود.

وی درباره برنامه های خود برای تامین مالی شهرداری گفت: عوارض نوسازی که واقعی شود، این امکان را می دهد یک تفاوتی باشد میان مناطق مختلف به قیمت آن منطقه پرداخت می کند و نباید عوارض مناطق مختلف باید متفاوت باشد ،هزینه زندگی باید در شهرهای مختلف باید متفاوت باشد در موضوع درآمدهای پایدار باید به سمت مالیات های پایدار و مالیات های ارزش افزوده برویم که در تهران از این ناحیه و نقاطی که خلا داریم مانند املاک و مستغلات شناسایی و کسب در آمد کنیم .

به نظر می رسد باید سرمایه گذاری بر روی پارکینگ های عمومی  انجام شود . که کسی که پارکینگ ندارد یا بخرد یا اجازه کند تا پلاک خودرو به نام اش شود .

تهران به 100 هتل خوب و مجهز نیاز دارد

این نامزد پست شهرداری تهران لزوم توجه به صلاح مدیران و مقابله با هر نوع فساد و تباهی باید یک سیاست قاطع و دارای قدرت وتو تلقی شود. با هیچ عنصر خدای نکرده فاسد نباید مماشات کرد.

در موضوع درآمدهای پایدار باید برومی به سمت مالیات های پایدار و مالیات های ارزش افزوده که در تهران از این ناحیه و نقاطی که خلا داریم مانند املاک و مستغلات شناسایی و کسب در آمد کنیم .

در حوزه مسکن و ساختمان در این سالها رشد بسیار کرده است اما باید تناسب ساخت و ساز با بازار تقاضا تنظیم شود.

سالهای اخیر سرمایه گذاری در بازارها و مراکز تجاری بیش از حد معمول بوده که باید ساماندهی شود.

درسالهای اخیر تناسب جمعیت پذیری شمال و غرب در مقابل شرق و جنوب بهم خورده است.

پیشنهاد من برای نوسازی بافت فرسوده. زون بندی و ورود بخش خصوصی است چراکه در تهران سیاست های تشویقی موردی در این مدت حاکم بوده است.

باید محدوده تاریخی تهران از خیابان سی تیر، میدان امام خمینی(ره) تا ارگ و کاخ گلستان به محدوده تاریخی تهران بدل شود و ساختمان های اداری این مناطق نیز بجای دیگر منتقل شود ، قبول دارم کار سختی و پردرآمد است اما درآمد خوبی هم دارد.

مشکل بدهی های شهرداری جدی است و شما عدد بدهی را کمتر از ٤٠ هزار میلیارد ندانید.

باید بدهی ها را به فرصت تبدیل کرد. تامین ٤٠ هزار میلیارد را با تعریف پروژه های ویژه حل می شود. و قرارنیست بدهی ها را غیرمسئولانه حل کنیم. اگر مسئولانه برخورد کنیم سران نظام به شهرداری و شورا برای پرداخت این بدهی کمک می کنند.

بدهی های فعلی شهرداری را با بودجه معمول نمیتوان پرداخت کرد وگرنه قالیباف اینکار را میکرد و حالا با بلندپروازی یا عشق به خدمت این بدهی ها ایجاد شده و باید چاره ای اندیشید.

در تمام دنیا سرمایه گذاری بر روی چنین پروژه هایی توسط بخش خصوصی انجام می شود نه این که 5 هزار میلیارد از سرمایه های شهر را صرف ساخت چنین پلی کنند

در دوران  قالیباف پروژه های بزرگی مثل تونل ها و پل ها انجام شد اما اینها زمینه اقتصادی نداشت و هیچ کدام از این پروژه ها برایش درآمد زایی تعریف نشده بود

به پروژه نواب شاید انتقادهای شهرسازی و معماری و فرهنگی و اجتماعی به پروژه نواب وارد باشد اما از لحاظ اقتصادی نه و این پروژه هزینه ای را به تهران وارد نکرد.

باید خودکفایی پروژه های شهری در دستو کار قرار گیرد و شهرداری در آینده پروژه هایی را اجرایی کند که درآمد برای شهر ایجاد کند.

در ادامه جلسه منتخبان شورای شهر پنجم سوالات خود را از حسین مرعشی پرسیدند.

مجید فراهانی درباره برنامه مرعشی برای آلودگی هوا پرسید:  در برنامه شما ایده اى برای کاهش فورى آلودگی هوا ندیدم و چه ایده اى دارید؟  برای شورایاران چه برنامه اى دارید؟

پل صدر با وجود هزینه های بالا کوچکترین تاثیرى بر بار ترافیک نداشته و چه تضمینى میدهید این تجربه ناموفق را به طور دیگر در تهران اجرایى نکنید؟

حجت نظری با اشاره به پتانسیل موجود برای استفاده از نقش جوانان پرسید:  جوانان ١٢ سال از عرصه مدیریتى شهر دور بودند در حالى که از لحاظ علمى وضعیت خوبى دارند،  چه راهکارى برای مشارکت دادن جوانان در مدیریت شهرى دارید؟

وی گفت: برنامه اى براى حیات شبانه شهر دارید؟  در خصوص مسائل فرهنگى و اجتماعى توضیح کمتری دادید، مى توانیم امیدوار باشیم برنامه بیشترى در این حوزه دارید؟ اصطلاحى باب شد که تهران شهر مردان میانسال پولدار است برنامه شما براى زنان، کودکان و... چیست؟

حضور شما چقدر جدی است زیرا ظرفیت شهردار شدن را دارید

محمد سالاری به رای بالای مرعشی برای کاندید شدن اشاره کرد و گفت:  دوستان ما به شما ٢٠ راى دادند و مطمئن باشید آن یک راى هم سلبى نبوده است. براى حل مشکل اقتصادى شهر به کسبه، مردم و ... امید بدهید و البته در برخوردهاى مردم خوشحالى از حضور شما موج مى زند.

 حضور شما در عرصه انتخابات چقدر جدى است؟ چرا که شما یک شانس بزرگ شهردارى تهران هستید؟

در ادامه الهام فخاری پرسید: شما یک کارافرین سیاسی هستید که در دوره هاى سخت امتحان خود را بخوبى پس دادید. برای گروه های ویژه و خاص مانند معلولان چه برنامه او دارید ؟

براى برون سپارى پروژه ها چه برنامه اى دارید که تبدیل به رانت نشود؟ چراکه در مدیریت فعلى شهرى شاهد رانت هستیم؟

کاربران توییتر از دستفروشان و ساماندهى آن ها سوال پرسیدند، چه برنامه اى برای حل این معضل دارید؟

اقتصاد انلاین
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: