bazarnews

کد خبر: ۵۰۷۰۳
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
فرانس پرس گزارش داد؛
وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا در تماسی تلفنی مواضع یکدیگر در خصوص ونزوئلا را به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

 اختلاف نظر آمریکا و روسیه بر سر ونزوئلا با تماس تلفنی وزرای خارجه دو کشور شدت گرفت و خبرگزاری فرانسه در توصیف فضای حاکم بر تماس تلفنی لاوروف و پمپئو نوشت که روسیه و آمریکا بر سر ونزوئلا با هم «شاخ به شاخ» شدند.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با همتای روس خود «سرگئی لاورف» روسیه را به «وخیم کردن تنش‌ها در ونزوئلا» متهم کرده و گفت: ایالات متحده و کشورهای منطقه‌ای (در آمریکای لاتین) در مقابل روسیه بیکار نخواهند نشست.

پمپئو همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد: ادامه اعزام پرسنل نظامی روس برای حمایت از نظام غیرقانونی مادورو رنج مردمی را که از گوایدو حمایت می‌کنند، بیشتر می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا رویکرد روسیه در ونزوئلا را «رفتاری غیرسازنده» خواند و ضمن درخواست برای «متوقف کردن» آن از مسکو خواست تا به جای مادورو از گوایدو حمایت کند.

لاوروف اتهام زنی‌های پمپئو را بی پاسخ نگذاشت و در بیانیه‌ای خبر داد که در تماس با وزیر خارجه آمریکا «از تلاش‌های واشنگتن برای سازماندهی کودتا در ونزوئلا» انتقاد کرد.

بنابراین بیانیه، چنین اقداماتی «ناقض منشور سازمان ملل و پوششی برای دخالت در امور داخلی یک کشور مستقل است.»

این تماس پس از آن برقرار شد که رسانه‌ها خبر دادند روسیه حدود یکصد سرباز و ۳۵ تن تجهیزات نظامی را به کاراکاس فرستاده است. آمریکا گسیل این نیروها را اقدامی در جهت پشتیبانی از «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا می‌داند.

یک روزنامه نگار مستقل ونزوئلایی مدعی شده که روسیه «ژنرال واسیلی تونکوشکوروف» از مقام‌های ارشد «دایره مدیریت بسیج» نیروهای مسلح روسیه نیز به کاراکاس اعزام کرده است.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز گزارش داده که اعزام سربازان روس به ونزوئلا با هدف «اجرای تعهدات نظامی» میان کاراکاس و مسکو انجام شده است. اما آمریکا آن را طرحی آشکار برای تقویت مادورو در مقابل «خوان گوایدو» رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا، قلمداد کرده است.

اقتصادآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: