bazarnews

کد خبر: ۵۱۴۵۹
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸
رشد سه هزار و ۵۵۳ واحدی شاخص بورس تهران در روز جاری، بازدهی ۱.۸۷ درصدی را برای بورس تهران به ارمغان آورد و موجب شد تا تا نماگر اصلی بازار سهام خود را به سطح ۱۹۳ هزارو ۹۷۸ واحد برساند. نمادهای «فولاد»، «فملی» و «فخوز» بیشترین تاثیر را در صعود امروز شاخص داشتند.

آغاز به کار بازار سهام، امروز و از همان ابتدا با رونق آغاز شد. بر این اساس شاخص بورس تهران که امروز و از همان ابتدا بر بال نمادهای فلزی نظیر «فولاد» و «فملی» نشست و توانست به لطف افزایش قیمت نمادهایی همچون «فارس» و «اخابر» بازدهی 1.87 درصدی را کسب کند. این پیشروی که درنهایت منجر به افزایش سه هزار و 553 واحدی دماسنج اصلی بورس انجامید، شاخص کل را 193 هزار و 978 واحدی رساند.

صعود امروز قیمت‌ها در بازار سهام که از ماه قبل و به واسطه تغییر رویکرد بازار نسبت به نمادهای بنیادی روی داد، سبب شد تا خوشبینی شکل گرفته در خصوص آینده سودسازی نمادهای بنیادی امروز نیز ادامه یابد. به دنبال تداوم این همین جو مثبت و روند فزاینده ورود نقدینگی که به دنبال آن شکل گرفت، در روز جاری شاهد رشد حداکثری قیمت در نمادهای دارویی، سیمانی، محصولات غذایی و قندی باشیم.

 

 نگاهی به بازارهای جهانی و نمادهای دلاری

روند صعودی فعلی که در ابتدای اسفندماه آغاز شده است، بیش از هر چیز به واسطه افزایش قیمت در بازارهای جهانی و دلگرمی از وضعیت سودسازی شرکت‌های پتروپالایشی و فلزی - معدنی شکل گرفته، امروز نیز ادامه یافت و در کنار ورود نقدینگی تازه نفس به بازار سهام منجر به رشد قیمت در نمادهای گروه فلزات اساسی، استخراج کانه‌های فلزی شد. رونق یاد شده که امروز خود را در قالب افزایش حداکثری قیمت نمادهایی نظیر «فولاد» نشان داد، به افزایش 3.61 درصدی بهای هر سهم «ذوب» انجامید.

معاملات روز جاری در نمادهای گروه فلزات اساسی در حالی پی گرفته شد که  امروز نیز به مانند روزهای گذشته روند معاملاتی فلزات اساسی و کانه های معدنی در وضعیت نسبتا خوبی قرار دارد. همین امر سبب شده تا با افزایش قیمت دلار نیمایی چشم انداز وضعیت سودسازی بسیاری از این شرکت‌ها برای سال پیش رو بیش از پیش تقویت شود.

وضعیت درنمادهای پترو پالایشی نیز تقریبا همچون نمادهای فلزی – معدنی است. این نماد که به رغم تحریم‌ها ارقام رضایت بخشی را به عنوان مقادر تولید و فروش خود در سال 97 ثبت کردند. امسال بعد از روشن شدن وضعیت نرخ ارز نیمایی و پس از آنکه ذهنیت سرمایه‌گذاران نسبت به آثار مخرب تحریم‌ها تعدیل شد، روزهای خوبی را پشت سر گذاشته‌اند. با این حال امروز اندکی از شیب صعودی نمادهای پالایشی که در روزهای قبل پای ثابت رشد شاخص بودند کاسته شد. به نظر می رسد که بخشی از این ضعف در معاملات نمادها، کند شدن رشد قیمت نفت در معاملات ساعات گذشته باشد. این عامل در کنار جذابیت صف نشینی در سهم‌های دیگر نظیر سیمانی‌ها و قندی‌ها باعث شد تا نفتی‌ها آنچنان که باید قادر به پیشروی قیمت در روز جاری نباشند.

 

نقدینگی تازه نفس حامی گروه‌های کوچک‌تر بازار

روند تغییر مالکیت سهم‌های مورد معامله در روزهای اخیر حکایت از آن دارد که رشد قیمت در بسیاری از نمادهای کموزن بازار همچون سیمانی‌ها، قندی‌ها و نمادهای مستقر در گروه محصولات غذایی مدیون افزایش میزان خرید توسط کدهای حقیقی بازار سهام است. این رخداد که امروز محدود به گروه‌های یاد شده نماده سبب شده تا از جهتی بازار این روزهای بسیار شبیه بازار تابستان سال 97 شود. هجوم نقدینگی به بسیاری از گروه‌ها در روز جاری نشان از آن دارد که معامله گران کوتاه مدتی و آن دسته از سرمایه گذاران کمتر آشنا به بازار سهام، باز هم پا به عرضه معاملات گذاشته‌اند و با ورود سرمایه خود به نمادهایی که برخی از پشتوانه بینادی لازم برخوردار نیستند، باز هم سرمایه خود را در معرض خطر قرار داده اند.

بر این اساس معاملات امروز نمادهای سیمانی، قندی، دارویی و بسیاری دیگر از گروه‌های کم وزن با رشد حداکثری قیمت و صف نشینی متقاضیان در آنها آغاز شد. این تقاضا سبب شد تا در روز  جاری شاهدصف حرید در نمادهایی همچون «قنیشا»، «دسبحان» و «فولای» باشیم.

 

آمار و ارقام بازار

شاخص بورس تهران امروز را نیز با پیشروی شاخص به پایان برد. رشد امروز شاخص که در نهایت بازدهی 1.87 درصدی را برای آن به همراه داشت، به واسطه رشد قیمت در نمادهای پتروپالایشی‌ و فلزی روی داد. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که  آن را به سطح 193 هزار  و 978 واحد رساند، بیش از هر چیز به واسطه ارزش معاملات خرد در نمادهای یاد شده روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران چهار میلیارد و 587 میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و 277 میلیارد تومان بوده است که از این میان هزار و 85 میلیارد و دویست میلیون تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

 

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای فلزات اساسی با مجموع ارزش معاملات 117 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های سیمان، بانک‌ها، شیمیایی و خودرو نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند.

 

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با افزایش 40 واحدی مواجه شد. گفتنی است، این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «کگهر»، «میدکو» و «ذوب» پذیرفته است. ارزش معاملات سهام در فرابورس طی امروز 364 میلیارد تومان رسید، حجم معاملات نیز بالغ بر یک میلیارد و 293 میلیون سهم بود، این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به 587 میلیارد تومان رسیده است.

اقتصادآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: