bazarnews

کد خبر: ۷۲۰۸۷
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۴
بررسی‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای امسال تا پایان روز ۲۵ خردادماه رقمی معادل ۲ میلیارد و ۶۴۱ میلیون یورو ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما به فروش رفته است.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی عملکرد سامانه نیما پرداخته و نوشته است: از اول فروردین ۱۳۹۹ تا پایان روز ۲۵ خردادماه یک میلیارد و ۶۳۰ میلیون یورو در سامانه نیما خرید ارز برای واردات انجام شده است.

این در حالی است که فروش ارز صادراتی و خرید ارز برای واردات در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۴۰ و ۵۹ درصد کاهش یافته‌اند.

براساس این گزارش فروش ارز صادراتی در ۲ هفته نخست امسال تقریبا کمتر از ۵۰ میلیون یورو بوده است و از هفته سوم فروردین‌ماه و با پایان یافتن تعطیلات نوروزی، عرضه ارز افزایش یافته و به رقمی حدود ۲۵۰ میلیون یورو رسیده است.

با این وجود هفته نهم و هفته دوازدهم سال جاری، شاهد بالاترین عرضه ارز در سامانه نیما بوده‌اند به گونه‌ای که طی این ۲ هفته رقمی برابر با ۴۰۰ میلیون یورو در سامانه نیما ارز حاصل از صادرات فروخته شده است.

روند هفتگی معاملات خرید ارز برای واردات نیز نشان می‌دهد که در هیچ هفته‌ای رقم خرید ارز برای واردات بالاتر از ۲۰۰ میلیون یورو نبوده است و به جز ۲ هفته نخست سال جاری، نوسان آن به طور متعادل دنبال شده است.
ا

ایران اکونومیست/

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: