bazarnews

کد خبر: ۷۲۶۱۰
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳
ابراهیم محمدولی گفت: با توجه به اینکه پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که طلا در بازار‌های جهانی در یک سال آینده به بالای ۲۰۰۰ دلار افزایش پیدا خواهد کرد، بنابراین روند طلا در بازار داخل نیز صعودی خواهد بود، این در حالیست که در بازار داخل بانک مرکزی باید به مانند چندین ماه ابتدایی سال گذشته مدیریت و کنترل بازار را در دست بگیرد و اجازه افزایش بی‌رویه قیمت دلار را ندهد، چرا که این مسئله اثر مستقیمی بر روی قیمت طلا و سکه در داخل می‌گذارد.

طی دو روز اخیر قیمت سکه امامی به بالای ۹ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و سکه تمام طرح جدید نیز در محدوده ۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان قیمت خورد، این در حالیست که قیمت‌ها بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته همچنان صعودی خواهد ماند.
 
 مسعود یزدانی نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: اگر بخواهیم به بازار سکه و طلا از منظر التهاب آن بپردازیم، باید گفت که این التهاب تنها به دو پارامتر که یکی داخلی و دیگری خارجی است بستگی دارد. پارامتری همچون افزایش نرخ انس جهانی از ۱۲۰۰ دلار به ۱۷۵۰ دلار از بُعد خارجی و نرخ ارز و نوسانات آن از بُعد داخلی تاثیر مستقیم بر قیمت سکه و طلا در بازار داخلی دارند.


وی اظهار کرد: با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، بورس، نفت و پتروشیمی محدوده شده‌اند؛ بنابراین سرمایه‌های ذخیره شده باید به سمتی حرکت می‌کرد که دارای گردش بود؛ بنابراین بهترین کالایی که حتی با یک تلفن می‌توان آن را خرید و فروش کرد، طلا است.
وی افزود: بنابراین اکثریت سرمایه‌داران به سمت فعالیت در بازار سکه و طلا حرکت کردند. به همین دلیل انس طلا از ۱۲۰۰ - ۱۳۰۰ دلار آرام‌آرام افزایش پیدا کرد تا ۱۷۵۰ دلار هم رسید. این افزایش ۴۲۰ دلار در یک سال طی ۵۰ سال اخیر که تقریبا عرضه و تقاضا روندی معمول داشته است، بی‌سابقه بود. علاوه بر این بعد خارجی که بسیار تاثیرگذار در قیمت‌ها بوده است، بعد داخلی موثر بر قیمت سکه و طلا، همیشه ارز بوده است. مشکلات ارزی ما این روز‌ها دیگر برکسی پوشیده نیست. ضمن اینکه تهیه ارز نیز برای کشور مشکل شده و با محدودیت منابع تامین ارز مواجه شده‌ایم؛ بنابراین مسائل آشفتگی بازار سکه و طلا در چند ماهه اخیر به لحاظ قیمت، به دلیل افزایش نرخ انس جهانی، کرونا ویروس و نوسانات افزایشی نرخ ارز رخ داده است.
 


دو دلیل افزایش قیمت سکه
ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه بازار سکه تحت تاثیر دو عامل افزایش نرخ ارز در بازار داخل و همچنین رشد بهای قیمت جهانی طلا تا مرز ۹ میلیون تومان پیش رفته است، گفت: با توجه به اینکه قیمت طلا تابعی از بهای ارز و قیمت جهانی طلا است، تا زمانیکه قیمت هر اونس طلا گارد صعودی داشته باشد، به تبع در بازار داخل نیز قیمت سکه و طلا نیز صعودی خواهد بود، همچنین نرخ ارز نیز اثرگذاری بسیار زیادی بر روی قیمت‌ها در بازار داخل دارد و رشد مجدد آن نیز ۱۰۰ درصد بر روی قیمت طلا و سکه تاثیر می‌گذارد.


وی افزود: با توجه به اینکه پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که طلا در بازار‌های جهانی در یک سال آینده به بالای ۲۰۰۰ دلار افزایش پیدا خواهد کرد، بنابراین روند طلا در بازار داخل نیز صعودی خواهد بود، این در حالیست که در بازار داخل بانک مرکزی باید به مانند چندین ماه ابتدایی سال گذشته مدیریت و کنترل بازار را در دست بگیرد و اجازه افزایش بی‌رویه قیمت دلار را ندهد، چرا که این مسئله اثر مستقیمی بر روی قیمت طلا و سکه در داخل می‌گذارد.
محمدولی با تاکید بر اینکه پیش‌بینی بازار طلا و سکه در این روز‌ها بسیار سخت و دشوار است، اظهار داشت: همان‌طور که عرض کردم قیمت‌ها در بازار سکه و طلا از دو فاکتور قیمت ارز در داخل و قیمت جهانی طلا تاثیر مسقیم می‌پذیرد و با توجه به روند معاملاتی این دو، باید وضعیت آتی را در بازار سکه و طلا ارزیابی کرد، از سویی باید گفت، با توجه به روندی که وجود دارد، قیمت طلا و سکه تا پایان تیرماه صعودی است، اما بعد از آن یک روند نزولی را سپری می‌کند، هر چند که این کاهش قیمت مقطعی خواهد بود.


رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه در حال حاضر جذابیت خرید و فروش سکه برای مردم بسیار زیاد است، بیان داشت: با توجه به اینکه سکه طی چند وقت گذشته با افزایش قیمت قابل توجه‌ای روبرو بوده، تقاضا برای سکه وجود دارد، این در حالیست که خرید طلای آبشده نیز این روز‌ها بسیار مورد توجه مردم است و می‌توان گفت، بیشتر داد و ستد‌های بازار طلا، مربوط به خرید و فروش طلای آبشده است، اما مردم باید توجه داشته باشند که خرید و فروش طلای آبشده دارای ریسک است و ممکن است آن‌ها اگر در خرید خود دقت کافی نداشته و با این مسئله آشنا نباشند، دچار ضرر و زیان شوند.
 

وی در مورد دلیل استقبال مردم برای خرید طلای آبشده نیز، گفت: به دلیل این که خرید طلای آبشده اُجرتی ندارد و مردم می‌توانند از خرید و فروش آن سود بیشتری را کسب کنند، بسیار مورد توجه قرار گرفته، اما مردم عزیز باید توجه داشته باشند، در موضوع خرید طلای آبشده به آن‌ها کاغذ خرید و یا فاکتوری داده نمی‌شود و اگر یک درصد، در این بین مشکلی پیش آید، آن‌ها هیچ سند و مدرکی ندارند که بتوانند از حقوق از دست رفته خود دفاع کنند، بنابراین در حین خرید طلای آبشده به ریسک این کار بسیار دقت کنند.
 
چرایی افزایش قیمت جهانی طلا
محمد، ولی همچنین در پاسخ به این پرسش که دلیل افزایش قیمت جهانی طلا چیست، تصریح کرد: با توجه به اینکه هزینه استخراج طلا افزایش یافته، به تبع آن بهای طلا نیز با رشد مواجه می‌شود، دلیل این موضوع نیز این است که طی سال‌ها استخراج طلا شدت گرفته و ذخایر طلا نیز با کاهش روبرو شده است، پس برای استخراج طلا باید در عمق بیشتری از زمین جستجو کرد، و همین مسئله هزینه استخراج طلا را نسبت به گذشته بیشتر کرده است.
وی یادآور شد: همچنین در گذشته برخی از دولت‌ها برای ذخایر خود از طلا استفاده نمی‌کردند، اما امروز آن‌ها نیز به این کار روی آورده‌اند، که این مسئله نیز تقاضا را افزایش داده و همین عامل قیمت‌ها را با رشد مواجه کرده است، همچنین شیوع ویروس کرونا و ادامه آن نیز باعث شده که سرمایه‌گذاری بر روی دارایی‌های فیزیکی ارزشمند از جمله طلا بیشتر شود و موجبات رشد قیمت طلا را نیز فراهم آورده است.

طلا/

برچسب ها: سکه ، طلا ، قیمت طلا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: