bazarnews

کد خبر: ۷۰۶۳
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۵
قیمت پایین کالاهای وارداتی یکی از علل تعطیلی واحدهای تولیدکننده پوشاک و چرم است.
بازار نیوز - شمس اردکانی گفت: «یکی از علل تعطیلی واحدهای تولیدکننده پوشاک و چرم، قیمت پایین کالاهای وارداتی است که ریشه آن اتفاقا در قاچاق سوخت است.» 

علی شمس اردکانی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع معادن تهران، با بیان اینکه مسئله مهم، منابع مالی قاچاق و چگونگی تامین این منابع است که باید با آن مقابله شود، اظهار داشت: سهم عمده منابع مالی قاچاق کالا از درآمدهای حاصل از قاچاق سوخت به خارج از کشور تامین می شود؛ در نظر بگیرید که قیمت گازوئیل با در نظر گرفتن تمامی هزینه ها، در لب مرز 600 تومان باشد و در حالی که در آن طرف مرز در ترکیه قیمت آن حداقل 2000 تومان است، این شکاف قیمتی باعث ایجاد یک منبع درآمدی عظیمی برای قاچاقچی هاست.

وی افزود: طبق گزارش شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران روزانه حدود 15 میلیون لیتر گازوئیل به خارج از کشور قاچاق می شود که با یک محاسبه ساده به درآمد هنگفت قاچاق سوخت پی خواهیم برد، یکی از راه های وارد کردن این حجم عظیم پول بدست از آمده از قاچاق به اقتصاد کشور، مبادله کالا به کالای سوخت با کالاهای دیگر است.

شمس اردکانی با بیان اینکه در ازای قاچاق سوخت به کشور مقصد،کالا دریافت می شود، خاطرنشان کرد: این کالا از مبادی قانونی و غیر قانونی وارد کشور می شود و با فروش آن کالاها در داخل درآمد قاچاق سوخت حاصل می شود.

وی اضافه کرد: بعضا دیده شده که قیمت برخی از اجناس ترکیه ایی مخصوصا پوشاک و محصولات چرمی در بازار تهران کمتر از قیمت آن در کشور سازنده است که بعضی افراد از آن به عنوان دامپینگ شرکت های ترکیه ای نام می برند، در حالی که در دامپینگ، شرکت سازنده کالا اقدام به فروش کالا در خارج از کشور با قیمت پایین تر از داخل کشور می کند، در حالی که در اینجا قاچاقچی هاهستند که به علت بهره مندی از منابع هنگفت حاصل از قاچاق سوخت، می توانند به راحتی با دستکاری قیمت کالای وارداتی به کاهش قیمت کالاهای مصرفی که وارد کرده اند دست بزنند، نه تولید کننده ترکیه ایی!

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران یادآورشد: یکی از عللی که در سال های اخیر شاهد تعطیلی کارخانجات پوشاک و چرم در داخل کشور هستیم، دستکاری قیمت کالای وارداتی با استفاده از منافع ناشی از قاچاق سوخت است.

او با اشاره به اینکه قاچاق سوخت مختص گازوئیل نیست، عنوان کرد: قاچاق در خیلی از فرآورده های نفتی دیگر نیز اتفاق می افتد که دسترسی به این حجم از سوخت و جابجا کردن این حجم عظیم منابع مالی حاصله، از توان خرده قاچاقچیان خارج است و نشان از این دارد که با باند های حرفه ایی در قاچاق مواجه هستیم.

شمس اردکانی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در جزیره قشم خط لوله ایی به طول سه کیلومتر کشف شد که از طریق آن قاچاق سوخت انجام می شد و این خط لوله در سال 89 کار گذاشته شده بود. درنتیجه مبارزه با قاچاق نیاز به یک اقدام اساسی و همه جانبه دارد.

او با بیان اینکه اقدام اساسی دیگر برای مقابله با قاچاق، اصلاح نظام قیمت گذاری سوخت است،گفت: امید است که با اصلاح نظام قیمت گذاری در سوخت بتوانیم از هدر رفت منابع ملی و از بین رفتن صنایع داخلی جلوگیری کنیم.

به گفته وی با قطع جریان مالی قاچاق سوخت، جلوی بخش عظیمی از قاچاق گرفته خواهد شد.
خبرآنلاین
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: