bazarnews

کد خبر: ۱۱۰۱۹۰
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۴
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری ضمن انتقاد از روند صعودی قاچاق در بازار لوازم خانگی، گفت: اکنون بیش از یک سال است که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز جلسه‌ای با اعضای انجمن نداشته و حتی نامه‌های ارسالی ما به این ستاد هم بی پاسخ مانده است.

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «محمدرضا شهیدی» دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری در گفتگو با بازارنیوز درباره وضعیت قاچاق در این بازار اظهار کرد: سهم اجناس غیرقانونی در بازار لوازم خانگی به مانند سابق بوده و تغییری نکرده و حتی روند صعودی هم داشته است. برای اثبات این امر نیازی به مراجعه به قلب امین حضور نیست، بلکه با مروری بر برخی شبکه‌های فضای مجازی، می‌توان به حقیقت این نکته دست یافت.


دبیر انجمن لوازم صوتی و تصویری افزود: در حال حاضر قاچاقچیان لوازم خانگی با استفاده از کانال‌های تلگرامی و ارسال پیامک به راحت اجناس قاچاق خود را فروخته و راحت‌تر از آن هم به سراسر کشور منتقل می‌کنند.

روند صعودی قاچاق در بازار لوازم خانگی/ فروش کالای تقلبی همچنان ادامه دارد
وی تاکید کرد: نکته قابل توجهی که وجود دارد آن است که برخی از فروشگاه‌های اینترنتی که لوازم خانگی قاچاق می‌فروشند دارای شماره کارت و یا درگاه پرداختی هستند که خریدار می‌تواند به راحتی بهای کالای مورد نظر خود را بپردازد.


شهیدی توضیح داد: در بسیاری از این کانال‌های تلگرامی، شماره کارت و یا حتی نام صاحب کارت هم درج شده اما نمی‌دانم که چرا علی‌رغم شفافیت و وضوح این مسئله، بانک مرکزی به عنوان نهاد مالی ناظر بر تعاملات مالی، نتواند آن را حل کند.


عضو هیئت رئیسه انجمن لوازم صوتی و تصویری خاطرنشان کرد: در حال حاضر سهم اقلام لوازم خانگی که به طور قاچاق وارد کشور می‌شوند، بیش از یک میلیارد دلار تخمین زده شده است؛ این حجم قاچاق نه تنها مقدار کمی نیست، بلکه در صورت تداوم آن، آثار مخربی را هم برای اقتصادی کشور به همراه خواهد داشت.


وی نظارت بر تامین مالی قاچاق و شناسایی راه‌های فروش این قبیل اجناس را به عنوان موضوعات مهم و اساسی دانست که با تحقق آن‌ها سهم قاچاق در اقتصاد کشور کاهش خواهد یافت.


ستاد مبارزه با کالا و ارز از پاسخ به نامه تولیدکنندگان امتناع می‌کند


شهیدی همچنین با انتقاد از عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: انجمن لوازم صوتی و تصویری بار‌ها به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نامه زده، اما با این وجود به هیچ یک از نامه‌های ما پاسخی داده نشده است.


وی تاکید کرد: اکنون بیش از یک سال است که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز جلسه‌ای برای بررسی راهکار‌های مقابله با ورود کالای قاچاق با اعضای انجمن لوازم صوتی و تصویری نداشته است.


تهاتر، روش جدید قاچاق کالا


شهیدی همچنین در تشریح جزئیات راه‌های تامین مالی قاچاق، تهاتر کالا را به عنوان یکی اصلی‌ترین روش قاچاقچیان برای مبادله اجناس غیر قانونی دانست و توضیح داد: مابه التفاوت زیاد قیمت کالا‌هایی مهمی مانند سوخت، دارو و تا چند قبل روغن و آرد در بازار‌های ایران و کشور‌های همسایه باعث شد که قاچاقچیان برای تامین مالی فعالیت خود ابتدا این محصولات را از بازار کشور خارج کرده و سپس علاوه بر برداشت سود کلان خود، با استفاده از بخشی از مبالغ باقی مانده، کالا‌هایی مانند لوازم خانگی، پوشاک و یا دیگر اقلام را به داخل کشور قاچاق می‌کنند.


عضو هیئت رئیسه انجمن لوازم صوتی و تصویری تصریح کرد: در حال حاضر تلویزیون در صدر کالا‌های قاچاق خیز لوازم خانگی بوده و در رتبه‌های بعدی هم اقلامی مانند یخچال، ماشین لباسشویی و ظرفشویی و لوازم خانگی کوچک در فهرست اجناس قاچاق خیز قرار دارند.

روند صعودی قاچاق در بازار لوازم خانگی/ فروش کالای تقلبی همچنان ادامه دارد
ادامه یکه‌تازی لوازم خانگی تقلبی در امین حضور


شهیدی همچنین نسبت به فروش آزادانه لوازم خانگی تقلبی در سطح بازار انتقاد کرد و گفت: در حال حاضر هیچ یک از دستگاه‌های نظارتی کاری به کار فروشندگان این کالا‌ها ندارند. متاسفانه همه مقررات و بند‌های قانونی شامل حال تولیدکننده و یا فروشنده‌ای شده که فعالیت اقتصادی قانونی دارد، در صورتی که برای جلوگیری از قاچاقچی هیچ مانع قانونی وجود ندارد.

 

دبیر انجمن لوازم خانگی افزود: شرایط بازار به گونه‌ای رقم خورده که اجناس قاچاق و تقلبی بدون شناسه در سطح بازار عرضه شده و در برخی موارد هم برای رفع هر گونه شبهه، با درج برچسب تقلبی گارانتی، کالای بی‌کیفیت را به راحتی در بازار به فروش می‌رسانند.

 

روند صعودی قاچاق در بازار لوازم خانگی/ فروش کالای تقلبی همچنان ادامه دارد
رشد ۱۵ درصدی تولید تلویزیون در ۱۱ ماهه ۱۴۰۱


شهیدی همچنین درباره تولیدات برخی لوازم صوتی و تصویری در سال جاری اظهار کرد: آخرین آمار‌ها نشان می‌دهد که در ۱۱ ماه سال جاری نزدیک به یک میلیون ۶۰۰ هزار دستگاه تلویزیون تولید شده که در مقایسه با مدت زمان مشابه خود در سال گذشته، بیان‌گر رشد ۱۵ درصدی تولید این کالا محسوب می‌شود.


وی تصریح کرد: برآوردی که اکنون از تولید تلویزیون وجود دارد این است که ۶۰۰ مدل از این نوع کالا در ابعاد ۳۲ اینچ تا ۷۵ تولید شده و همه سلیقه‌های مصرف‌کنندگان را پوشش می‌دهد.

پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: